Lampki rowerowe

Lampki rowerowe to niezbędne wyposażenie każdego jednośladu, ważne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, jak i wymagane przez prawo. Zaopatrzenie się w pełen komplet oświetlenia zwiększa widoczność rowerzysty na drodze oraz pomaga mu w omijaniu przeszkód. Dostępne w sprzedaży lampy rowerowe różnią się przeznaczeniem, kształtem wiązki czy barwą światła.

Lampki rowerowe – obowiązkowy element bezpieczeństwa w trakcie jazdy

Jazda bez oświetlenia pozycyjnego nie tylko jest niebezpieczna, ale grozi rowerzyście otrzymaniem mandatu. Każdy rower znajdujący się po zmierzchu na trasie musi być wyposażony w następujące oświetlenie rowerowe:

  • przednie: białe lub żółte;
  • tylne czerwone;
  • tylne odblaskowe - także za dnia;
  • kierunkowskazy, jeśli rowerzysta nie ma możliwości sygnalizowania zmiany kierunku za pomocą ramienia.

Dostępne w sprzedaży światła do roweru mogą świecić światłem stałym lub światłem migającym. Oba sposoby świecenia są jak najbardziej dozwolone na polskich drogach. Lampka rowerowa wyposażona w kilka trybów świecenia może być wbrew pozorom bardzo przydatna, ponieważ pozwala dostosować natężenie oświetlenia np. do panujących warunków atmosferycznych.

Zarówno lampa rowerowa przednia jak i lampka rowerowa tylna nie muszą być według prawa używane w dzień, dlatego warto zdecydować się na wersje odpinane, które gdy nie są potrzebne, można przechowywać np. w plecaku.

Oświetlenie rowerowe led – lepsza widoczność po zmroku

Lampki rowerowe led to obecnie najpopularniejsze i najwydajniejsze rozwiązanie. Niskie zużycie energii pozwala na znacznie rzadsze wymienianie baterii, niż w przypadku oświetlenia żarowego. Ze względu na duży wybór parametrów, sprawdzi się zarówno w przypadku zawodowców jak i rowerzystów rekreacyjnych.

Lampy rowerowe led do zadań specjalnych

Kompletując oświetlenie rowerowe led, warto wziąć pod uwagę warunki i trasy, na których będzie używane. Jazda ekstremalna to konieczność zakupu profesjonalnego, droższego sprzętu. W przypadku jazdy po wyboistych drogach najlepiej sprawdzą się lampy o wysokiej wstrząsoodporności. Jazda w kompletnych ciemnościach, np. w lesie, to natomiast potrzeba mocnego strumienia światła, o wartości powyżej 150 lumenów. Na terenach miejskich oświetlenie do roweru nie musi charakteryzować się tak wysokimi parametrami, a lampka rowerowa o zbyt ostrym strumieniu światła jest na ulicach wręcz niewskazana.

Oprócz tradycyjnych lampek na baterie, producenci oferują także lampki akumulatorowe, które można ładować przez gniazdo USB. Ze względu na brak konieczności wymiany baterii, lampki rowerowe USB są komfortowym i ekonomicznym rozwiązaniem.