Waluta

Który lepszy: Rower Giant czy Kross?

Wybór roweru nie jest prostą sprawą, oprócz typu roweru, jego rozmiaru, nalezy wybrać jeszcze producenta, którego jednoślad będzie nam dawał maksimum satysfakcji.

Jaką markę wybrać, rowery Kross czy Giant?

Wybierając nasz wymarzony jednoślad zazwyczaj w głowie mamy mętlik. Internet często nie pomaga, ile ludzi tyle opinii, więc robiąc research często kończymy bardziej "skołowani" niż przed rozeznaniem. Jeżeli już wybierzemy na jakim typie roweru nam zależy, czy będzie to mtb, gravel, szosa, trekking, czy jeszcze coś innego, przechodzimy do kolejnej rozterki. Na jaką markę roweru się zdecydować? Obecnie na rynku jest wiele marek uznanych za renomowane, które posiadają duże grona odbiorców.

Dzisiaj postaram się przyjrzeć dwóm popularnym producentom, czyli Kross oraz Giant.

Czy rower Kross jest lepszy od Giant'a, a może jest odwrotnie? Nie będzie zaskoczeniem, jeżeli napiszę, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W kolejnej części postaram się stworzyć swoiste porównanie tych marek, a w szczególności kokretnych linii rowerów.

Rower Kross

Słówko o marce - Kross powstał w roku 1990 z inicjatywy Zbigniewa Sosnowskiego. Początkowo był to zwyczajny sklep rowerowy. Rok 1995 okazał się jednak przełomowy, i po nabyciu niezbędnego do produkcji roweru sprzętu, Kross z przedsiębiorstwa handlowego przekształcił się w przedsiębiorstwo produkcyjne. Marka rozwijała się stosunkowo szybko i w kilka lat zdołała zaskarbić sobie sympatię rowerzystów z całej Polski. 

Od tamtego czasu producent ten mający w swojej ofercie zarówno rowery męskie jak i damskie, zdobył lwią część rynku zarówno polskiego, jak i Europejskiego. Rowery Kross to aktualnie najpopularniejszy wybór konsumentów w Europie. Jest to bardzo wymowny wskaźnik, świadczący o ponadprzeciętnej jakości produktów Kross.

Rowery Kross stały się synonimem dobrej jakości, a w segmencie premium aspirują do grona nielicznych producentów "In house" czyli posiadających własne, projektowane od zera produkty, a nie brandowane rowery "z chinskiego katalogu". Wyróżniają się tym samym na tle konkurencji, co może być istotne dla osób ceniących sobie wyjątkowe konstrukcje.

Niewątpliwą zaletą Kross-a jest to, że każdy wypuszczany przez nich model posiada bardzo wiele rodzajów. Dla przykładu model Level produkowany jest w aż 12 różnych konfiguracjach. Dzięki temu każdy kolarz może dobrać wymarzony model, tak aby spełniał wszystkie wymagania, również finansowe.

Najpopularniejsze linie rowerów Kross to:

  • Kross Level - bardzo szeroka linia rowerów do MTB ze sztywną ramą. Pod nazwą Level znajdziemy modele bardzo podstawowe np.: 1.0, aż po zawodniczy model TE wykonany z carbonu.  
  • Kross Hexagon - rowery z tej linii stanowią ofertę dla początkujących rowerzystów lub osób przekładających wygodę ponad osiągi czy wagę roweru.
  • Kross Lea to rowery Krossa skierowane do Pań, będące damskim odpowiednikiem męskiej linii Hexagon. Niższe modele świetnia nadają sie na rowery komunijne, oferując świetny stosunek ceny do jakości.
  • Kross Evado to linia rowerów crossowych, czyli będących idealnym połączeniem roweru górskiego i trekkingowego, biorąc z tego pierwszego lekko pochyloną pozycję wymuszającą aktywnę jazde, a z drugich uniwersalność i komfort jazdy.
  • Kross Trans to rowery typowo trekkingowe, będące absolutnymi bestsellerami na polskim rynku w tym segmencie.
  • Kross Moon rowery przeznaczone do ostrej jazdy enduro, zawieszenie oparte o wirtualny punkt obrotu gwarantuje świetną trakcję oraz komfort
  • Kross Esker to seria gravelowych rowerów, bardzo często wybierany przez użytkowników. Cechuje je nietuzinkowy design oraz świetny stosunek ceny do jakości
  • Kross Inzai to rower maksymalnie uproszczony: sztywna rama, sztywny widelec, doskonały do miasta, bardzo prosty w utrzymaniu
  • Kross Vento to seria szosowych rowerów, tak samo jak w modelu Level, pod nazwą vento znajdziemy bardzo szeroki wachlarz opcji wyposażenia.
  • LeGrand Lille choć wypuszczane pod inną nazwą marki to nadal Kross. Rowery LeGrand cechuje klasyczny, choć nietuzinkowy design.

Rowery Giant

Giant jest globalnym producentem wywodzącym się z Tajwanu, wprowadzającym innowacje w dziedzinie sprzętu rowerowego od kilku dziesięcioleci.

W roku 2016 Giant według sondaży posiadał aż 10% udziału w światowym rynku rowerowym, co sprawia, że marka była największą rowerową korporacją na świecie. Każdy rower Giant stanowi gwarancje najwyższej jakości, potwierdzonej dożywotnią gwarancją na ramę. Giant jako jeden z niewielu producentów ma swoje fabryki, w których oprócz swoich rowerów produkuje również jednoślady dla innych znanych marek. Marka Giant w swojej ofercie posiada pełen przekrój rowerów, zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i  dzieci.

Rowery Giant występują w liniach produktów:

  • Giant XTC, czyli rowery górskie Giant to wyczynowe maszyny do MTB, zarówno w wersji XC jak i XCO. Wersje XTC Advanced posiadają ramy z wysokiej jakości włókna węglowego. Najwyższe modele posiadają ramy z kompozytu wykonanego w technologii advanced sl.
  • Giant Talon uznawane za jedna z najsolidniejszych i najwygodniejszych amatorskich rowerów górskich na rynku, dlatego cieszą się dużą popularnością. Talony wystepują w różnych wersjach, rozmiarach kół, tak aby optymalnie dobrać rower wysokiej jakości.
  • Giant ATX będący najtańszym rowerem górskim w ofercie, to modele przeznaczone dla początkujących użytkowników
  • Giant TCR będący absolutnie legendarną linią rowerów, od swojego powstania będącą synonimem szybkości i innowacji. Modele z serii Advanced oparte sa na ramach z wysokiej jakości włókna węglowego. Taki materiał ramy daje im niezwykłą sztywność i wygodę za razem.
  • Giant DEFY to rowery typu endurance, coraz popularniejsze na naszych drogach ze względu na łatwe prowadzenie oraz wygodę.
  • Giant Propel, które przebojem podbijają segment rowerów szosowych AERO
  • Giant Reign zwane potocznie Volkswagenem Passatem enduro, są to najczęściej spotykane na szlakach oraz zawodach rowery przeznaczone do enduro. Podobnie jak w przypadku Talonów, te modele marki Giant możemy dają możliwośc wyboru rozmiaru kół, który najbardziej nam odpowiada. Do wyboru mamy modele na kołach 27,5", 29", lub hybryda, tzw Mullet gdzie przednie koło ma 29", a tylne 27,5".
  • Giant Trance, czyli rowery trailowe z pełnym zawieszeniem, cechuje je niska masa i relatywnie duży skok, idealne na sigletracki i bardziej wymagające trasy leśne.
  • Giant Anthem, których osiągi stawiają je w czołówce najlepszych rowerów do XC na świecie.
  • Giant Roam, czyli klasyczne rowery crossowe, idealne na wycieczki lub treningów fitness
  • Giant Fastroad to linia szybkich rowerów typu fitness, bez zbędnej przedniej amortyzacji.
  • Giant Revolt - linia niesamowicie ostanio popularnych rowerów gravelowych, modele z tej serii oferują świetny design połączony z doskonałymi osiągami w jeździe szutrowej.
  • Giant Fathom - odpowiednik modelu Trance ze sztywną ramą, rower o zastosowaniu trailowym, świetny na singletracki typu flow.
  • Giant Stance - rower fullsuspension przeznaczony dla początkujących, posiada proste zawieszenie oraz geometrię ulatwiającą stawianie pierwszych kroków w ciężkim terenie.
  • Giant Contend, czyli szosowy rower entry-level, doskonały by poczuć jak smakuje jazda szosowa, a przy tym nie zbankrutować
  • Giant Escape w tym rowerze wszystko jest proste, kierownica, rama, widelec, osprzęt. Idealny model do miejskich przejażdżek, bardzo szybki i zwinny rower.
  • Giant Anytour model miejskiego roweru, świetny do codziennych zastosowań, oferuje duży komfort oraz lekkość podróżowania.

Rowery LIV

Liv, w zasadzie co to za marka? Rowery Liv powstały z inicjatywy marki Giant. Filozofia jaka przyświecała twórczyniom rowerów Liv zakładała stworzenie rowerów od kobiet dla kobiet. marki Proces projektowania, od początku do końca bierze pod uwagę nieco inne wymagania Pań, oraz róznice anatomiczne w stosunku do Panów. Rowery LIV są więc nieco krótsze, za to wyższe, przez co skutecznie uwzględniaja proporcjonalnie dłuższe nogi Pań.

Wśród wiodących rowerów LIV należy wymienić:

  • LIV Rove, czyli klasyczne rowery crossowe, odpowiednik modelu Giant Roam
  • LiV Tempt, stanowiące świetną ofertę amatorskich rowerów górskich, odpowiednik modelu Talon
  • LIV Langma oraz LIV Avail, będących dedykowanymi dla Pań rowerami szosowymi, odpowiedniki kolejno Giant TCR oraz Giant Propel

Wizualne porównanie dwóch najpopularniejszych modeli crossowych czyli Kross Evado i Giant Roam

Rower Giant Roam

GIANT ROAM 0 (2021)

kRower Kross Evado męski

KROSS EVADO 5.0 (2021)

Wizualne porównanie dwóch najpopularniejszych modeli MTB czyli Giant Talon i Kross Level

rower-giant-talon-mtb-meski

GIANT TALON 2GE (2021)

kross-level-rower-mtb

KROSS LEVEL 5.0 (2021)

Rowery Miejskie Giant, LIV, Kross

Wszyscy ci producenci posiadają również w swojej ofercie rowery miejskie. Kross większośc z nich produkuje pod swoją siostrzaną marką LeGrand i to tam znajdziemy wiekszość modeli miejskich.

Gwarancja na rowery

Firma Giant od lat dawała i nadal daje dożywotnią gwarancję na produkty swojej marki. Wyłaczeniem sa jedynie modele przeznaczone do zjazdu, w zasadzie nie dostępne w ofercie firmy Giant.

Marka Kross natomiast, uzależnia gwarancję na ramę od wykonywania regularnych przeglądów swoich rowerów. Zabieg o tyle dziwny, że rama ma się nijak do reszty komponentów i te drugie nawet zaniedbane nie mają wpływu na podatność ramy na uszkodzenia czy defekty.

Która marka jest lepsza - Kross czy Giant?

Nadeszła pora na konfrontacje z postawionym w pierwszej części tekstu pytaniem. Kross czy Giant? Zdecyduj sam! Powyższe zestawienie dość wyczerpująco opisuje poszczególne modele danych marek. Niezależnie od tego co wybierzemy, czy postawimy na Polską markę czy Tajwańskiego Giganta, możemy być pewni, że otrzymamy sprzęt wysokiej klasy. Obydwie marki posiadają dobre warunki gwarancji, oraz korzystne stosunki jakości do ceny. Najważniejsze żebyśmy wyrbali rower z odpowiedniej linii dostosowanej do naszych wymagań oraz upewnili się, że zakupimyu produkt o odpowiednim rozmiarze ramy i kół.

Od siebie dodam, że najważniejsze jest by rower nam się podobał. Tylko wtedy będziemy czerpać maksymalną przyjemność z jazdy i będziemy na nim jeździć często. Dlatego warto czasem pójść za głosem serca, odrzucić tabelki i zdrowy rozsądek na rzecz intuicji. Z doświadczenia wiem, że takie wybory są tymi najlepszymi.