Kask rowerowy - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Kask rowerowy to nieodzowny element bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze. Bez niego nie powinniśmy wybierać sie na żadne wycieczki, ani tym bardziej pozwalać jeździć na rowerze dzieciom.

Rower to wspaniała zabawa, ale jednocześnie potrafi być niebezpieczna, a kask stanowi wyśmienitą ochronę przed ewentualnymi poważnymi urazami głowy.

Kaski rowerowe i ich prawidłowe dopasowanie

Kaski powinny być bezwzględnie nasunięte na czoło. Podstawową funkcją kasu rowerowego jest ochrona głowy i z dużym prawdopodobieństwem możemy uderzyć czołem, więc powinno być ono zakryte przez kask.

Kaski rowerowe powinny byc oczywiście dobrane pod względem rozmiaru, co do zasady powinnismy wybierać najmniejszy pasujący kask, tak aby mozliwie dobrze przylegał do głowy.

Większośc dobrych kasków, ma systemy pozwalające na idealne dopasowanie kasku poprzez zastosowanie regulatorów obwodu, znajdujących się w tylnej części kasku. Są to tzw kaski regulowane, mające swoisty zakres obwodu głowy w którym spełniają swoją funkcje.

Dobre kaski rowerowe sa tez lekkie, wentylowane, a co za tym idzie są praktycznie nieodczuwalne podczas uzytkowania.

Kask stanowi równiez element designu kolarza czy rowerzysty, niejednokrotnie będąc dumą dla jego użytkownika.

Czym różnią się kaski rowerowe - podstawowe typy

Kaski MTB, tzw kaski górskie, często z daszkiem.

Możemy je podzielic na

  • kaski rekreacyjne
  • kaski do crosscountry, czyli wyścigowe
  • kaski do enduro, będące odmianą mocnej, agresywnej jazdy w górach
  • kaski zjazdowe. Te ostatnie maja formę kasków fullface, posiadających zintegrowaną klatkę na szczękę

Kolarze szosowi używają natomiast zazwyczaj kasków o kształtach bardziej aerodynamicznych, bez daszków oraz nieco lżejszych. Taki kask szosowy, daje zarówno bezpieczenstwo, jak i przewagę aerodynamiczną oraz nadaje kolarzowi nietuzinkowy wygląd.

Kask rowerowy dziecięcy - polecane, sprawdzone i bezpieczne