Waluta

Najlepszy rower dla dziecka

Rowerki dziecięce stanowią idealne wejście w świat dwóch kółek i daja dzieciom mnóstwo frajdy i poczucia wolności. Raz złapany bakcyl nigdy nie mija.

Rower dziecięcy - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybranie roweru dla dziecka, wbrew pozorom, nie jest łatwe. Dzieci, inaczej niż dorośli, mogą się bardzo różnić wzrostem, niezależnie od wieku. Posiadają różne umiejętności oraz możliwości fizyczne. Podczas zakupu musimy zachować także równowagę pomiędzy wyborem dziecka oraz faktyczną funkcjonalnością danego roweru i jego dopasowaniem.

Doradca w profesjonalnym sklepie rowerowym pomoże dobrać model odpowiedni do wieku, stopnia zaawansowania dziecka oraz zasobności portfela rodziców czy dziadków, ale nie zapominajmy że ostatecznie to dziecko będzie na nim jeździć i to jemu ma się podobać. Chcemy tego czy nie, jeśli rower spełni marzenia dziecka, będzie go znacznie częściej i chętniej używało, co wydaje się głównym celem całego przedsięwzięcia. Nie upierajmy się więc, że wiemy lepiej który kolor jest ładniejszy i pozwólmy naszym pociechom delektować się wymarzonym designem.

Jeśli rower spełni marzenia dziecka z pewnością będzie często używany i da mu mnóstwo frajdy

Rowery dziecięce

Najlepsze rowery dziecięce, sprawdzone marki

Wybierając rower dziecięcy, tak samo jak przy rowerze dla dorosłych, warto postawić na sprawdzoną markę. Trzeba mieć na uwadzę, że dzieci bardzo szybko wyrastają z rozmiarów. Kupno roweru dobrej jakości można potraktować więc jako ulokowanie pieniędzy, gdyż rower znanej marki możemy łatwo sprzedać jako używany i odzyskać tym samym część zainwestowanej kwoty. Rowery dziecięce potrafią być bardzo tanie, trzeba się jednak wtedy liczyć z tym, że mogą być to tak zwane "jednorazówki" czyli konstrukcje, w których producent nie przewidywał napraw. Taki rower po uszkodzeniu nadaje się tylko i wyłącznie na śmietnik. 

Zazwyczaj sprawdza się reguła, że jeżeli producent robi dobre rowery dla dorosłych, jakość ich konstrukcji dla dzieci też będzie zadowalająca. Warto więc postawić na marki takie jak np.: Giant, Liv, Kross, Trek, Cube. Będziemy wtedy pewni dobrej obsługi gwarancyjnej, oraz tego, że te rowerki dziecięce zostały wykonane z solidnych materiałów. Równie ważne jest zwracanie uwagi na osprzęt, jeżeli zastosowane będą części renomowanych marek (Shimano, Sunrace, Sram) możemy być pewni, że w razie jakiejkolwiek awarii naprawimy rower w każdym serwisie, bez konieczności sprowadzania nietypowych komponentów.

Rowery dziecięce giant

Nie warto kupować roweru na wyrost - będzie niewygodny, a może nawet niebezpieczny

Jak dobrać rower dla dziecka?

Podstawowym czynnikiem, na podstawie którego wybieramy rower dziecięcy jest wzrost dziecka i jego możliwości fizyczne. Rowery dziecięce występują w wielu wariantach rozmiarowych. Zazwyczaj określa się je rozmiarem kół.

Mamy tu do wyboru rowery dziecięce wyposażone w koła o rozmiarach: 12", 16", 20", 24". Rowery posiadają zazwyczaj jeden rozmiar ramy dopasowany do danej wielkości kół.

Kupując rower dla dziecka przede wszystkim nie wolno decydować się na zakup roweru na wyrost. Źle dobrana rama spowoduje, że dziecko będzie musiało walczyć z rowerem. Wtedy bardzo łatwo o utratę stabilności i wywrotkę. Musimy pamiętać, że najgorszą rzeczą jaka może się zdarzyć, jest to, że dziecko zrazi się do roweru podczas pierwszych prób. Jazda rowerem powinna kojarzyć mu się z przyjemnością, tak aby chętnie wsiadało na swój wymarzony jednoślad. Nie zmuszajmy dziecka do wycieczek dłuższych niż mają ochotę. Jeśli planujemy bardzo długie wypady możemy rozważyć zakup holu rowerowego.

W wyjątkowych przypadkach, kiedy dziecko rośnie błyskawicznie i potrafi dobrze balansować na rowerze, można zdecydować się na wybór większego rozmiaru. Wtedy rower posłuży dłużej, ale początkowe jazdy mogą być dla naszej pociechy utrudnione. Jeśli jednak dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę, musi czuć się na rowerze komfortowo. Dlatego powinno być blisko ziemi, tak by istniała mała szansa na „wywrotkę”.