Waluta

Bagażniki rowerowe

(15)

Nie każda wycieczka rowerowa kończy się powrotem do domu tego samego dnia. Dla wielu entuzjastów rowerowych, wielodniowe wyprawy stały się ulubioną formą spędzania wolnego czasu. Dlatego oferujemy bagażniki rowerowe, które są nie tylko wytrzymałe, ale także łatwe w montażu i demontażu. Nasze bagażniki na rower są kompatybilne z różnymi modelami rowerów i pozwalają na bezpieczne przewożenie bagażu, niezależnie od trudności trasy.

Zdjęcie

Nazwa

Detal br.

Hurt br.

Stan

Zniżka ilościowa

Zakupy

Jak wybrać bagażnik rowerowy?

Zacznijmy od tego, że uniwersalny bagażnik nie istnieje. Każdy model ma swoje wady i zalety i warto dobrać go indywidualnie do naszych potrzeb. Ten niezwykle istotne element wyposażenia każdego roweru przydaje się on niemal codziennie, niezależnie od tego czy jest to zwykła przejażdżka, wyjazd do pracy, czy dłuższa wyprawa rowerowa. W wielu przypadkach rower jest już fabrycznie wyposażony w bagażnik tylny, jednak zdarza się też tak, że nie będzie on potrafił sprostać wszystkim naszym wymaganiom. Wówczas możemy zdecydować się na bagażnik akcesoryjny dostosowany do naszych potrzeb. Przy wyborze najważniejsze jest określenie potrzeb, ponieważ innego rozwiązania będziemy potrzebowali do sporadycznego przewożenia małych rzeczy, a w przypadku wyjazdów na dłuższe i cięższe trasy przydatny będzie inny system.

Rodzaje bagażników rowerowych

Przy wyborze odpowiedniego modelu bagażnika bardzo ważne jest, aby uwzględnić jego system mocowania - musi odpowiednio pasować do konstrukcji roweru. Bagażnik montowany do sztycy podsiodłowej jest bardzo łatwy wygodny. Zazwyczaj kupujemy go z systemem szybkiego montażu. Natomiast te montowane do ramy, wymagają specjalnych gwintowanych miejsc montażowych w ramie i nie ma możliwości ich zastosowania w wielu rowerach sportowych, szczególnie tych z tylnym zawieszeniem. Jeśli twój rower nie ma dedykowanych otworów, zazwyczaj możliwy jest montaż dzięki adapterom, montowanym do ramy.

Istnieje następujący podział ze względu na sposób montażu bagażników rowerowych:

  • bagażnik rowerowy tylny - montowany jest do ramy roweru i osadzony w specjalnie przygotowanych do tego celu otworach. Boczne wsporniki bagażnika są przytwierdzane w okolicy mocowań osi koła tylnego. Tylny bagażnik rowerowy to zazwyczaj podstawa jeśli planujemy regularnie wozić większy bagaż.
  • bagażnik rowerowy przedni- montowane na ramionach widelca przedniego koła lub za pomocą specjalnych obejm. Występują również bagażniki rowerowe montowane do kierownicy roweru. Rozwiązanie to jest stosowane przy dłuższych wyjazdach, z większą ilością bagażu, aby nie obciążać tylnego koła.
  • bagażnik rowerowy montowany na sztycy - stelaż umieszczany jest na wsporniku siodełka za pomocą obejmy. Te bagażniki z systemem szybkiego montażu, są stosowane kiedy stosujemy te tylko sporadycznie i na codzień nie chcemy zbytnio dociążać roweru.

Większość bagażników jest dedykowana do hamulców tarczowych lub zwykłych, typu V-brake. Dobierane są również do rozmiaru koła.

Przy wyborze bagażnika rowerowego warto również zwrócić uwagę na to, aby była możliwość zamontowania na nim sakw rowerowych oraz toreb rowerowych. Istotne jest, aby mocowania nie utrudniały jazdy i nie zahaczały o koła. Montaż bagażnika rowerowego powinien przebiegać sprawnie i nie powodować utrudnień w przemieszczaniu się.

Bagażnik rowerowy - materiał wykonania

Konstrukcje bagażników rowerowych są różne i wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej spotykanym jest aluminiowy bagażnik rowerowy. Wyróżnia się on niską wagą konstrukcji, zachowując przy tym dużą wytrzymałość ładunkową. Bagażnik rowerowy stalowy lub wykonany ze stali nierdzewnej uznawane są za bardziej specjalistyczne rozwiązanie. Będą one ważyły nieco więcej niż te wykonane ze stopów aluminium, jednak będą one dysponowały większą nośnością bagażu. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie bagażniki z rurek tytanowych lub tworzyw sztucznych, jednak są to rozwiązania stosowane stosunkowo rzadko.

Idealny tylny bagażnik jest lekki i ładowny, ważne, aby montaż torby przebiegał sprawnie. Dla przykładu, Firma Topeak w swoich torbach dedykowanych do bagażników może pochwalić się systemem szybkiego montażu - jest to system QuickTrack.

Akcesoria do bagażników rowerowych

Montaż bagażnika nie powinien nastręczać problemów, ważne jest także, aby system mocowania pozwalał na łatwe umieszczenie bagażu. W sprzedaży dostępne są dodatkowe elementy mocujące, na przykład pasy do montowania toreb, które pozwolą utrzymać nasz bagaż bezpiecznie na bagażniku. Planując dłuższe wyprawy warto zaopatrzyć się w pojemne sakwy rowerowe, które zostały zaprojektowane w ten sposób, aby zmieścić w nich większą ilość pakunków. Do montażu bagażników rowerowych niekiedy niezbędne będą przejściówki. W sprzedaży dostępne są także specjalne adaptery umożliwiające mocowanie bagażnika.

Innowacyjny system mocowania

W zależności od typu bagażnika i jego marki możemy wyróżnić bagażniki do których mocujemy ekwipunek za pomocą zintegrowanej sprężyny, często są to również dodatkowe gumy, które przytrzymują nasze pakunki. Jeśli jednak często zdejmujemy coś z bagażnika, np podczas codziennych podróży do pracy, warto zwrócić uwagę aby elementy mocujące były ergonomiczne i pozwalały na jak najsprawniejsze rozpakowanie naszego bagażnika. Tutaj z pomocą przychodzi innowacyjny system mocowania, który niejako pozwala na wsunięcie bądź "wkliknięcie" naszej torby w bagażnik.

System bagażnika tylnego QuickTrack od Topeak'a to system szybkiego montażu akcesoriów. Zintegrowany system QuickTrack jest niezwykle wygodny, bo w zasadzie wsuwamy torbę na bagażnik. Giant natomiast ma swój autorski system szybkiego montażu MIK (Mounting is Key), gdzie dodatkowo mamy ochronę naszego bagażu przed złodziejami. System taki umożliwia montaż torby czy sakwy w dosłownie sekundę.

Bagażnik Turystyczny

Bagazniki przeznaczone do turystyki rowerowej będą się zazwyczaj cechowały bardziej zabudowanymi bokami, tak aby umożliwić montaż większych sakw i bezpieczne poruszanie się po nierównym terenie. Bagażniki rowerowe przeznaczone na najbardziej wymagające trasy to zazwyczaj duży bagażnik tylny i opcjonalne dodatkowe torby. Bagażnik turystyczny, będzie się zazwyczaj cechował również wiekszą nośnością, niż te przeznaczone do montażu toreb rowerowych do miasta.

Popularne modele bagażników rowerowych

Warto zapoznać się z ofertą bagażników rowerowych dobrej marki. Popularną firmą produkującą bagażniki wysokiej klasy jest Topeak. W swojej ofercie posiadają różne modele, dopasowane do rowerów i potrzeb użytkowników:

  • Topeak MTX
  • Topeak TetraRock - R1 i R2
  • Topeak TetraRock - M1
  • Topeak BeamRock
  • Topeak Super Tourist
  • Topeak Master Adaptarack
  • Topeak Explorer
  • Topeak Explorer Disc
  • Topeak Dual Side Frame

Dobrym pomysłem jest, aby montaż zlecić od razu w sklepie, w którym je kupiliśmy. Wiele firm świadczy takie usługi, a wiadomo, że fachowcom pójdzie to znacznie łatwiej i szybciej. Odpowiedni bagażnik rowerowy na pewno sprawi, że podróże będą znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze.