Waluta

Czapka pod kask rowerowy - najważniejsze informacje

Nieodłączną częścią rowerowej stylówki od zawsze były specyficzne czapeczki z krótkim daszkiem. Kolarze, zwłaszcza szosowi, bardzo często posiadają te charakterystyczne nakrycia głowy. Nie chodzi tu jednak tylko o wygląd, czapeczki kolarskie posiadają szereg zalet, postaram się tutaj wyszczególnić niektóre z nich.

Czapka pod kask rowerowy, jaką wybrać?

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, mianowicie czym uwarunkowany jest wygląd czapeczek kolarskich. "Śmieszny" wygląd czapki z daszkiem pod kask rowerowy wynika z jej przeznaczenia. Czapki te wykonane są zazwyczaj z cienkiego, elastycznego materiału, który bardzo ściśle przylega do głowy. Są uszyte w ten sposób, aby łatwo dało się na nie założyć kask, i nie uciskały dodatkowo głowy. Profesjonalni kolarze używają ich przez cały rok, lecz można wyróżnić dwa typy, te na ciepłe dni, oraz te, które zakładamy gdy zaczyna robić się chłodniej.

Profesjonalni kolarze noszą czapeczkę pod kask rowerowy przez cały rok

Profesjonalni kolarze

Czapka pod kask rowerowy na lato, czy to ma sens?

Czapka z daszkiem zazwyczaj kojarzy się ze słońcem, daszek osłania naszą twarz przed promieniami słonecznymi i zapewnia lepszą widoczność. Oczywiście, jest to jeden z głównych powodów dla których nosi się czapeczkę kolarską w ciepłe dni. Nie jest to jednak największa ich zaleta.

Najistotniejszą funkcję jaką pełnią czapeczki gdy jest gorąco jest zatrzymywanie spływającego potu. Kiedy dajemy z siebie wszystko na rozgrzaniej szosie pot może lać się z nas litrami. Czapeczka wykonana z chłonnego materiału zapewni doskonałą ochronę naszych oczu przed spływającym słonym potem, który jest słony, a co za tym idzie irytujący dla oczu. Czapka pod kask na lato może się to okazać nieoceniona, zwłaszcza gdy jeździmy w okularach i nie chcemy stracić widoczności.

Czapka rowerowa

Czapka rowerowa pod kask przyda się również w lato - zatrzyma spływający pot i zwiększy komfort

Czapeczka pod kask rowerowy skutecznie chroni przed wiatrem. Ma to szczególne znaczenie kiedy jeździmy naprawdę szybko, na przykład podczas długich zjazdów w górach. Wtedy czapeczka okazuje się drobnym, ale niezmiernie ważnym elementem naszego wyposażenia. Amatorzy jazdy MTB rzadziej stosują czapeczki pod kask, z uwagi na wolniejsze tempo podjeżdżania oraz mniejszą ekspozycję na wiatr wynikającą z naturalnego otoczenia.

Dodatkową funkcją jaka spełnia czapka pod kask rowerowy w nasłonecznione dni, jest ochrona naszej głowy przed promieniami UV. Jadąc po szosie często jesteśmy wystawieni przez długi czas na działanie promieni słonecznych, które jak powszechnie wiadomo mogą być szkodliwe dla zdrowia. Czapeczki kolarskie wyposażone w filtr UV skutecznie ochronią naszą głowę. Modele z filtrem zazwyczaj posiadają stosowne oznaczenie, warto zwrócić na to uwagę wybierając swoje nakrycie głowy.

 

Czapka rowerowa letnia skutecznie chroni przed wiatrem

Czapka kolarska pod kask Giant letnia czarna

Czapka zimowa pod kask

Wyżej wspomniałem o zastosowaniach czapek w upalne dni. Czapeczki pod kask są również nieocenione, gdy za oknami robi się szaro, zimno i wilgotno. W takich sytuacjach należy zaopatrzeć się w nakrycie głowy wykonane z grubszego materiału, zazwyczaj mikrofibry. Taka czapka zazwyczaj będzie wyposażona w warstwę windstoperową, która może okazać się niezastąpiona zwłaszcza w wietrzne dni, kiedy bardzo łatwo o zapalenie ucha. Zimowe czapki pod kask często są również wodoodporne, dzięki czemu uprzyjemnią jazdę nawet w mocno deszczowych warunkach.

Czapka typu "Belgijka"

To wyjątkowy typ czapeczki pod kask, która charakteryzuje się przedłużonym tyłem, wykonanym zazwyczaj z ciepłego śgiągacza. Czapka taka lepiej chroni głowę, uszy i szyję przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

 

Czapka zimowa wodoodporna Giant Proshield

Zimowa czapka rowerowa zapewni nam komfort termiczny

Czapka pod kask rowerowy dla dziecka

Wszyscy rodzice wiedzą ze budowanie dobrych nawyków zaczyna się od najmłodszych lat. Tak jak na głowie każdego dziecka powinien zagościć kask, tak w chłodniejsze dni, powinnismy zabezpieczyc dodatkowo głowę naszego malucha przed zimnem. Tutaj do gry wchodzą czapeczki, zarówno te klasyczne, jak i typowo kolarskie. Warto pamiętać żeby wybrać czapkę w miarę lekką, bo juz sam kask w dużej mierze chroni głowę dziecka przed wiatrem i zimnem.

Jak dobrać czapkę pod kask rowerowy?

Dobór czapeczki kolarskiej jest bardzo prosty, ale warto o tym wspomnieć, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Zazwyczaj czapki sprzedawane są jako one size, czyli powinny pasować na każdy rodzaj głowy. Można wyróżnić czapeczki damskie i męskie, różnić będą się nieznacznie rozmiarem. Główne rozbieżności wynikać będą jednak z designu, a warto na to zwrócić uwagę, gdyż jak napisałem na początku czapeczka kolarska jest niesamowicie istotnym elementem naszego stylu.

Czapka rowerowa ochroni nas przed wiatrem i zwiększy komfort termiczny

Mężczyzna w czapce rowerowej

Podsumowując, czapeczka pod kask to nietuzinkowy, z pozoru banalny, w praktyce jednak nieodzowny element wyposażenia zarówno kolarza jak i rowerzysty amatora.