Waluta

Jak zakładać kask rowerowy? Sprawdź czy nie popełniasz tych błędów

Od kilku lat zaobserowować można znaczną popularyzację kasków rowerowych. Dzieje się tak z powodu zmian prawnych, ale także rosnącej świadomości na temat bezpieczeństwa w środowisku rowerowym. Obecnie znacznie więcej użytkowników jednośladów przykłada do tego uwagę. Zwłaszcza świadomi rowerzyści, doskonale wiedzą, że kolarstwo to sport, w którym zawodnicy zakładają kask, zawsze. Taki stan rzeczy zdecydowanie napawa optymizmem. Z drugiej strony przemierzając ulice mojego miasta niejednokronie spotkałem bardzo osobliwie założone kaski. A co z Tobą, wiesz jak zakładać kask rowerowy? Sprawdź czy wiesz jak nosić kask.

Jak zakładać kask rowerowy w poprawny sposób?

Błąd pierwszy - złe ułożenie na głowie. Zacznijmy od tego, kask to nie czapka z daszkiem! Nie można go zakładać we wszystkie strony. Aby kask rowerowy spełniał w 100% swoje założenie powinien być założony poprawnie. Odpowiem więc na pytanie, jak zakładać kask rowerowy?

  • kask powinien być założony zgodnie z zaleceniami producenta - nie za nisko, nie za wysoko
  • kask powinien być w odpowiednim rozmiarze

Jak prawidłowo założyć kask?

Kaski rowerowe

Jak NIE zakładamy kasku?

Największy grzech - kask jest przekrzywiony do przodu lub do tyłu. To chyba jeden z najczęstszych błędów jakie napotykam. Kask założony jak hipsterska zimowa czapka przesunięta maksymalnie do tyłu na nie wiele się zda podczas upadku. Poniżej zobaczysz zdjęcia jak nie nosić kasku rowerowego.

Kask odchylony do tyłu, może być wręcz niebezpieczny z 2 głównych powodów

  • odsłaniamy czoło, które powinno być bezwzględnie chronione przedu upadkiem
  • powodujemy, że ryzyko dalszego zsunięcia kasku do tyłu a co za tym idzie zaciągnięcia pasków pod szyją, gwałtownie wzrasta
  • po trzecie, jak mawiają Anglosasi "last but not least", w oczach wytrawnych kolarzy od razu rzucamy się w oczy jako kompletni amatorzy i żadne lansiarskie ciuszki, ani majątek wydany na rower tego wrażenia nie zmienią.
kask-zalozony-zle-przekrzywiony-na-przod

Kask założony źle, przekrzywiony do tyłu. Odsłaniamy czoło zwiększając prawdopodobieństwo urazu płata czołowego.

To samo tyczy się kiedy używamy kasku przechylonego w przód. Takie ułożenia kasku sprawiają, że odsłaniamy najbardziej delikatne części naszej głowy, czyli potylicę i płat czołowy. W takim wypadku równie dobrze możemy jechać we wspomnianej wyżej czapce, gdyż zapewniony będziemy mieli podobny poziom ochrony. Większość nowych kasków posiada wewnętrzne stelaże, które uniemożliwiają założenie go źle w płaszczyźnie prawo-lewo.

Kask przekrzywiony w przód. Zmniejszamy pole widzenia i odsłaniamy potylice.

zle-zalozony-kask-przekrzywiony-do-przodu

 

Podsumowując, poprawnie założony kask powinien równo nachodzić na głowę zarówno z przodu jak i z tyłu, tylko wtedy zapewni on nam pełną ochronę w razie wypadku. Tak założony kask będzie również przyjemniejszy w użytkowaniu. Jedynie kask założony w poprawny sposób jest na tyle wygodny, że w zasadzie nie czujemy go na głowie.

poprawnie-zalozony-kask-rowerowy-alpina

Jak założyć kask rowerowy poprawnie? Tak jak na powyższym zdjęciu, zasłonięte czoło oraz potylica, zachowana dobra widoczność i komfort.

 

Błąd drugi - paski boczne

Skoro ułożenie kasku na głowie mamy już objaśnione, pora na drugi bardzo ważny aspekt. Paski boczne, odpowiadają one za trzymanie się kasku na naszej głowie w razie upadku. Nawet najlepszy kask rowerowy, który nie będzie zapięty na nic się zda w razie wypadku. Paski posiadają różne regulacje, oraz różne zapięcia, zależne jest to od stopnia zaawansowania kasku jaki posiadamy. Najważniejsze ustawienie, które powinno być umożliwione nawet w najtańszych modelach, to dopasowanie paska pod brodą. To właśnie od tego ustawienia w główniej mierze zależeć będzie czy kask nie spadnie mam z głowy podczas upadku. Bardziej zaawansowane konstrukcje posiadają również dodatkowe regulacje w okolicach uszu, aby zapewnić jak największy komfort użytkowania. Będąc w temacie pasków warto zwrócić również uwagę na systemy zapięć dostępnych w kaskach. Wyszczególnić można zapięcia na klips plastikowy, występujące zazwyczaj w najtańszych kaskach. W kaskach bardziej zaawansowanych spotkamy plastikowe paski zaciskowe lub zapięcia magnetyczne. W kaskach przeznaczonych do najbardziej ekstremalnych odmian kolarstwa zazwyczaj stosowane jest zapięcie DD (double D) zapożyczone ze sportów motorowych. Regulując paski powinniśmy trzymać się zasady, że między brodą a paskiem powinien zmieścić się jeden palec. Wtedy paski spełnią swoją rolę, jednocześnie nie powodując dyskomfortu w trakcie jazdy.

Błąd trzeci - niedopasowany rozmiar

Dopasowanie kasku to naszej głowy będzie bardzo ważne jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo i poprawne ułożenie na głowie. Na szczęście obecna technologia produkcji kasków w znacznym stopniu ułatwia ten temat. Obecnie większość ochraniaczy głowy posiada pokrętło regulacyjne z tyłu. Dzięki tej regulacji idealnie możemy dopasować kask do swojego obwodu głowy. Jest to niesamowite ułatwienie, gdyż dzięki niemu obecnie kaski posiadają regulację nawet do 6cm obwodu głowy. Raz że łatwiej dzięki temu dobrać sobie odpowiedni model, dwa, że jeden kask może służyć na przykład dwóm osobom. Z moich doświadczeń wynika, że regulacja powinna być na tyle ściśnięta aby kask trzymał się na głowie bez zapinania pasków bocznych. Nie można jednak przesadzić z siłą dokręcania, bo może to być powodem ucisku, zwłaszcza przy wzmożonym wysiłku.

Mężczyzna w kasku rowerowym

Niezapięty lub luźny kask po prostu nie spełni swojej funkcji

Bardziej zaawansowane kaski posiadają również regulację pionową, pozwalającą na odsunięcie lub przysunięcie do tyłu kasku regulowanej częsci, która ostatecznie podpiera naszą potylicę. W ten sposób eliminujemy problem występujący w tańszych kaskach, gdzie różnice w głębokości głowy musimy kompensować jego złym ułożeniem z przodu, lub tyłu głowy. Pamiętajmy, że doświadczony sprzedawca powinien doradzić nam i dobrać taki kask, który na głowie będzie leżeć tak dobrze że będzie praktycznie nieodczuwalny.

Podsumowanie, czy wiesz jak prawidłowo założyć kask rowerowy?

Wyżej wymienione informacje, to absolutne podstawy, które należy znać, aby wiedzieć jak prawidłowo nosić kask rowerowy na głowie. Dzięki tej wiedzy będziesz wiedział/wiedziała jak prawidłowo założyć kask rowerowy, tak aby zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Jak widać nawet w tak prozaicznej kwestii jaką jest zakładanie kasku na głowę możemy zrobić pewne błędy. Nie jest to jednak rocket science i każdy prędzej czy później da radę opanować podstawy bezpiecznego użytkowania kasku.

Kask rowerowy dla dzieci - warto dbać o nawyk noszenia kasku u najmłodszych

Dzieci w kaskach rowerowych

Jak nosić kask rowerowy?

Często użytkownicy zastanawiają się jak powinno się transportować kask rowerowy. Czołowi producenci tacy jak Abus, Giant, czy Bell, oferują worki, pokrowce lub nawet ich sztywne odpowiedniki, tak aby uchronić kask przed czynnikami zewnętrznymi, przede wszystkim mechanicznemu uszkodzeniu. Niezależnie jednak od tego jak bardzo dbamy o kask, musimy pamiętać, że kask należy absolutnie wymienić po każdym większym wypadku, a już szczególnie kiedy uległ pęknięciu. Również czas wpływa negatywnie na parametry bezpieczeństwa kasku i należy je co kilka lat wymieniać, a stare utylizować.