Waluta

Jakie oświetlenie do roweru - porady specjalisty

Lampki rowerowe są jedną z ważniejszych składowych bezpieczeństwa na drodze. Wiele osób kupujących nowe rowery bagatelizuje temat oświetlenia rowerowego. Warto więc zadać sobie pytanie jakie oświetlenie do roweru wybrać.

Dobre lampki rowerowe - czyli jakie?

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na nurtujące wielu rowerzystów pytanie. Mianowicie chodzi o oświetlenie naszego roweru, temat ten tym bardziej warto poruszyć w świetle coraz większej popularności nightride-ów czy też zwyczajnego komunikowania się na rowerze. Ważna informacja której być może nie każdy jest świadomy - lampki rowerowe służą nie tylko po zmroku. Obecnie prowadzone jest wiele akcji mających na celu uświadomienie jak bardzo dobre lampki rowerowe potrafią zwiększyć nasze bezpieczeństwo. W deszczowy lub mglisty dzień światła znacznie poprawią naszą widoczność, a wciąż niestety dobrze oświetlony rowerzysta jest na drodze rzadkością. Świadomość społeczna na całe szczęście zmierza w dobrym kierunku i coraz więcej ludzi zgłębia wiedzę na temat oświetlenia rowerowego w internecie. Jako zawodowy doradca klienta postaram się podzielić w maksymalnie przystępny sposób swoją więdzą, na temat tego jak wybrać lampki do roweru by być zadowolonym z zakupu i umilić sobie jazdę przy słabej widoczności.

Lampki rowerowe - nie tylko po zmroku

Lampka rowerowa tylna

Jaka lampka rowerowa na przód? najważniejsze parametry

Jakie oświetlenie do roweru na przód? Odpowiedź jest prosta, najlepsza jak to tylko możliwe. Obecna technologia oparta o LED, pozwala na zminimalizowanie wielkości lampki, przy jednoczesnej maksymalizacji siły świecenia. Na początek weźmy na warsztat lampki przednie, gdyż to one najbardziej wpływają na nasz komfort jazdy. Jeżeli zakładamy, że będziemy jeździć dużo po zmroku, naszym priorytetem przy wyborze lampki przedniej powinna być moc świecenia (podawana w lumenach). Zasada jest taka, im więcej lumenów tym lepiej będziemy widzieć drogę przed sobą. Można również spotkać się z określeniem mocy świecenia lampki w jednostce "LUX" - jednostka ta daje informację o natężeniu światła padającego na określony obszar.

Założyć można, że lampki rowerowe mające siłę do 100 lumenów nadają się do użytku na oświetlonych drogach. Takie lampki zapewniają bardzo dobrą widoczność rowerzysty, ale niezbyt dobrze oświetlają drogę przed rowerzystą. Zjeżdżając na nieoświetlony fragment trasy możemy być narażeni na niebezpieczeństwo, gdyż nie będziemy dobrze widzieć nawierzchni. 

Rower miejski z lampką rowerową

Lampka rowerowa do 100 lumenów to dobry wybór do roweru miejskiego

W sytuacji, w której zakładamy jazdę po nieoświetlonych drogach, lub po lesie w nocy, powinniśmy zainwestować w mocną lampkę. Mocna w tym przypadku oznacza ponad 200 lumenów, taka wartość będzie gwarancją bezpieczeństwa nawet w niesprzyjających warunkach. Poza mocą warto zwrócić tutaj także uwagę na kolimator lampki. Co to takiego? Kolimator odpowiada za szerokość świecenia - dobra lampka zazwyczaj będzie posiadała regulacje - wąskie, mocne, skupione światło lub szerokie a mniej intensywne.

Jaka lampka do roweru na przód? pozostałe informacje

Rowerowe lampki przednie posiadają bardzo różne kształty. Najczęściej natrafić można na takie przypominające latarkę, ale dostępne są także kilku soczewkowe halogeny. Wielkość nie zawsze jednak idzie w parze z mocą świecenia. Najważniejsza w tym wypadku jest jakość diod zastosowanych w lampce. Jaką lampkę rowerową kupić do użytku profesjonalnego? Świetny model przedstawia poniższa fotografia.

Lampka przednia Giant Recon - model dla zaawansowanych rowerzystów (duża moc świecenia)

lampka-latarka-rowerowa-giant-przednia-biala-giant-recon

Bardzo istotną kwestią przy wyborze lampki przedniej jest jej źródło zasilania. Najtańsze, najsłabsze lampki będą działały w oparciu o baterie, np. CR2032. Jest to jednak niewygodne i przy regularnym stosowaniu dość drogie, gdyż baterie dosyć szybko się wyczerpują. Decydując się na lampkę rowerową z wyższej półki, praktycznie zawsze natkniemy się na akumulatory litowo-jonowe. Taki akumulatorek powinien mieć możliwie jak największą pojemność, tak by zapewnić maksymalną moc świecenia przez dłuższy czas. Mocne latarki rowerowe potrafią być bardzo energochłonne, co odczuć można nawet dotykając je. Najmocniejsze modele posiadają stalowe obudowy z radiatorami, które odprowadzają ciepło z lampki, to pokazuje z jakim poborem prądu mamy doczynienia. Warto także zawsze być zaopatrzonym w zapasowy akumulator, zwłaszcza gdy planujemy dłuższą jazdę - średnia długość pracy mocnej lampki to około 3 godziny na pełnej mocy.

Jaka lampka do roweru na tył?

Lampki rowerowe tylne to już nieco inna historia, nie mają one zadania oświetlania drogi, a jedynie zapewnienie widoczności rowerzysty. Z tego powodu nie są tak duże jak lampki przednie. Producenci (np. Giant) oferują nawet zintegrowane z siodłem oświetlenie tylne. Takie lampki zapewniają świetną widoczność, jednocześnie nie ingerując wizualnie w nasz rower. Oświetlenie tylne, często używane jest w przerywanym (mrugającym) trybie świecenia, z racji tego nie ma konieczności stosowania tak obszernych akumulatorów jak w przypadku lampek przednich. 

Jakie światła do roweru wybrać gdy jesteś gadżeciarzem? Niektórzy producenci oferują tylne lampki, które mają opcję kierunkowskazu, takie rozwiązanie znacznie wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po szosie zwłaszcza, na zatłoczonych drogach. 

Jakie lampki do roweru tylne kupić? Przy wyborze w pierwszej kolejności zasugeruj się siłą świecenia (lumeny). Bardzo ważna w lampce tylnej jest również klasa wodoodporności oznaczana jako "IPX". Oświetlenie mocowane z tyłu roweru jest szczególnie narażone na zachlapania, więc warto na tę kwestie zwrócić szczególną uwagę. Powinniśmy regularnie sprawdzać czy nasza lampa nie jest zabrudzona w stopniu ograniczającym jej działanie. Zazwyczaj wystarczy ją przetrzeć rękawiczką rowerową, najlepiej częścią przeznaczoną do wycierania potu (frotta).

lampka-tylna-czerwona-rowerowa-giant-recon-tl200

Lampa tylna Giant Recon TL200

Polecane lampki rowerowe 

W internecie obecnie możemy spotkać się z prawdziwym zalewem oświetlenia rowerowego. Większość z aukcji internetowych to niestety dropshipping z chińskim towarem. Nie jestem tu by negować takie ogłoszenia, ale warto mieć to na uwadze zaopatrując się w lampki rowerowe. Jakość chińskich produktów może pozostawiać wiele do życzenia, a ceny często są porównywalne z produktami markowymi. Godnymi uwagi markami zajmujacymi się oświetleniem do rowerów jest np. INFINI lub Giant. Marki te w swojej ofercie posiadają bardzo obszerną ofertę dotyczącą oświetlenia, tak że każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. 

Mocna lampka rowerowa - gwarant bezpieczeństwa i komfortu

Mocna lampka do roweru górskiego

Słowem podsumowania, dobierając oświetlenie do roweru warto zainwestować trochę większe pieniądze. Od dobrych lampek zależeć będzie nasze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, a na tym nigdy nie należy oszczędzać. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu, rozwieję wątpliwości na pytanie - jakie oswietlenie do roweru?