Waluta

Najlepszy rower dla dziecka, jak wybrać?

Rowerki dziecięce stanowią idealne wejście w świat dwóch kółek i daja dzieciom mnóstwo frajdy i poczucia wolności. Raz złapany bakcyl nigdy nie mija.

Rower dziecięcy - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybranie roweru dziecięcego, wbrew pozorom, nie jest łatwe. Dzieci, inaczej niż dorośli, mogą się bardzo różnić wzrostem, niezależnie od wieku. Posiadają różne umiejętności oraz możliwości fizyczne. Podczas zakupu musimy zachować także równowagę pomiędzy wyborem dziecka oraz faktyczną funkcjonalnością danego roweru i jego dopasowaniem.

Nie masz pomysłu jaki rowerek dziecięcy wybrać? Doradca w profesjonalnym sklepie rowerowym pomoże dobrać model odpowiedni do wieku, stopnia zaawansowania dziecka oraz zasobności portfela rodziców czy dziadków, ale nie zapominajmy że ostatecznie to dziecko będzie na nim jeździć i to jemu ma się podobać. Jest na prawdę duży wybór modeli i kolorów. Na pewno uda się znaleźć odpowiedni dla każdego. Chcemy tego czy nie, jeśli rower spełni marzenia dziecka, będzie go znacznie częściej i chętniej używało, co wydaje się głównym celem całego przedsięwzięcia. Nie upierajmy się więc, że wiemy lepiej który kolor jest ładniejszy i pozwólmy naszym pociechom delektować się wymarzonym designem. 

Jeśli rower spełni marzenia dziecka z pewnością będzie często używany i da mu mnóstwo frajdy

Rowery dziecięce

Najlepsze rowery dziecięce, sprawdzone marki

Wybierając rower dziecięcy, tak samo jak przy rowerze dla dorosłych, warto postawić na sprawdzoną markę. Trzeba mieć na uwadzę, że dzieci bardzo szybko wyrastają z rozmiarów. Kupno roweru dobrej jakości można potraktować więc jako ulokowanie pieniędzy, gdyż rower znanej marki możemy łatwo sprzedać jako używany i odzyskać tym samym część zainwestowanej kwoty. Rowery dziecięce potrafią być bardzo tanie, trzeba się jednak wtedy liczyć z tym, że mogą być to tak zwane "jednorazówki" czyli konstrukcje, w których producent nie przewidywał napraw. Taki rower po uszkodzeniu nadaje się tylko i wyłącznie na śmietnik. 

Zazwyczaj sprawdza się reguła, że jeżeli producent robi dobre rowery dla dorosłych, jakość ich konstrukcji dla dzieci też będzie zadowalająca. Warto więc postawić na marki takie jak np.: Giant, Liv, Kross, Trek, Cube. Będziemy wtedy pewni dobrej obsługi gwarancyjnej, oraz tego, że te rowerki dziecięce zostały wykonane z solidnych materiałów. Równie ważne jest zwracanie uwagi na osprzęt, jeżeli zastosowane będą części renomowanych marek (Shimano, Sunrace, Sram) możemy być pewni, że w razie jakiejkolwiek awarii naprawimy rower w każdym serwisie, bez konieczności sprowadzania nietypowych komponentów.

Rowery dziecięce giant

Nie warto kupować roweru na wyrost - będzie niewygodny, a może nawet niebezpieczny

Pierwszy rowerek

Przygodę rowerową nasze pociechy zaczynają już od najmłodszych lat. Na początku jeżdżą z nami w specjalnej przyczepie lub foteliku. Później próbują swoich sił na rowerku biegowym. Jest to świetna nauka utrzymywania równowagi oraz wzmacnianie kondycji fizycznej. Dzięki temu nasz maluch będzie przygotowany by wkońcu przesiąść się na rowerek z pedałami. Często swoją naukę jazdy dzieci rozpoczynają na rowerku, który ma boczne kółka. Jednak nie jest to Pierwszy rower to niezwykle ważny zakup. Jeśli chcemy zachęcić nasze dziecko do jazdy na rowerze, musimy wybrać przede wszystkim taki, który będzie mu się podobał. Wtedy na pewno będzie on często używany i jazda na dwóch kółkach przyniesie dziecku wielką frajdę. Możemy wybierać między wieloma modelami i kolorami, dokupywać różne dodatkowe akcesoria, które podobają się naszym maluchom. Dlatego jeśli pierwsze zakupy roweru okażą się sukcesem będzie to idealny prezent dla naszego malucha.

Jak dobrać rower dla dziecka?

Rozmiar koła i rozmiar ramy 

Głównym parametrem, na podstawie którego wybieramy rower dziecięcy jest wzrost dziecka i jego możliwości fizyczne. Nie powinno kierować się wiekiem dziecka, gdyż nawet wśród równieśników może występować duża rozbieżność co do wzrostu dziecka. Rowery dla dzieci występują w wielu wariantach rozmiarowych. Głównym określeniem jest rozmiar kół. 

Mamy tu do wyboru rowery dziecięce wyposażone w rozmiar kół: 12", 16", 20", 24". Rowery posiadają zazwyczaj jeden rozmiar ramy dopasowany do danej wielkości kół. Wysokość siedziska musi być również odpowiednia. Dobry rower dla najmłodszych to taki, na którym siedząc nasz maluch ma możliwość położenia całej stopy na ziemi. W przypadku starszych dzieci wystarczy, że będą miały możliwość dotykania palcami stóp podłoża. Ręce bez trudu muszą sięgać kierownicy. Zatem kolejnymi bardzo ważnymi czynnikami jest długość nóg oraz rąk naszej pociechy.

Kupując rower dla dziecka przede wszystkim nie wolno decydować się na zakup roweru na wyrost. Źle dobrana rama spowoduje, że dziecko będzie musiało walczyć z rowerem. Wtedy bardzo łatwo o utratę stabilności i wywrotkę. Musimy pamiętać, że najgorszą rzeczą jaka może się zdarzyć, jest to, że dziecko zrazi się do roweru podczas pierwszych prób. Jazda rowerem powinna kojarzyć mu się z przyjemnością, tak aby chętnie wsiadało na swój wymarzony jednoślad. Nie zmuszajmy dziecka do wycieczek dłuższych niż mają ochotę. Jeśli planujemy bardzo długie wypady możemy rozważyć zakup holu rowerowego. W wyjątkowych przypadkach, kiedy dziecko rośnie błyskawicznie i potrafi dobrze balansować na rowerze, można zdecydować się na wybór większego rozmiaru. Wtedy rower posłuży dłużej, ale początkowe jazdy mogą być dla naszej pociechy utrudnione. Jeśli jednak dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę, musi czuć się na rowerze komfortowo. Dlatego powinno być blisko ziemi, tak by istniała mała szansa na „wywrotkę”.

Lekki rower dla dziecka to idealne rozwiązanie

Rozmiar koła oraz rozmiar ramy to podstawowe parametry, którymi należy się kierować podczas zakupu roweru dla dziecka, aby zapewnić mu bezpieczną i komfortową jazdę. Jednak należy jeszcze rozważyć kolejny istotny parametr jakim jest waga roweru. Dobry rower dla dziecka powinien być lekki. Musimy wziąć pod uwagę możliwości fizyczne małego rowerzysty. Na lżjeszym rowerze łatwiej też zachować koordynację ruchową. Jest to ważna cecha zwłaszcza w przypadku początkujących rowerzystów.