Waluta

Przyczepka rowerowa, jaką wybrać?

Rowery stają się bardzo popularnym sposobem podróżowania oraz spędzania wolnego czasu. Mając dzieci, siłą rzeczy ten czas dzielimy z nimi. Tutaj z odsieczą przychodzą producencji wszelkiej maści przyczepek i holi rowerowych. Dzisiaj postaramy sie przyjrzeć podstawowym typom tych ekcesoriów, aby ułatwić wybór modelu idealnie spełniającego swoją funkcję. 

Przyczepka rowerowa, do czego służy?

Chyba nie ma rowerzysty, który nie lubiłby dłuższych wycieczek na łono natury. Tych weekendowych, czy takich kilkudniowych. Taki rowerzysta doskonale wie, że dobrze byłoby móc zabrać ze sobą wszystko co w jego wyprawie będzie potrzebne. Nieoceniona w takim wypadku, może okazać się dobrze dobrana przyczepka rowerowa.

Przyczepka rowerowa okaże się bardzo przydatna w mieście, umożliwi łatwe przewiezienie nawet dużych zakupów. Przy pomocy specjalniej przyczepki rowerowej dla psa możemy zabrać ze sobą w podróż swojego czworonoga, z pewnością będzie to świetny pomysł tak dla rowerzysty jak i zwierzaka. Przede wszystkim jednak przyczepka rowerowa może się stać pretekstem do odbycia wspaniałej przejażdżki z najmłodszym członkiem rodziny.

Przyczepki rowerowe, jakie wyróżniamy rodzaje

Przyczepki dziecięce – wśród nich są modele dwu- i jedno kołowe. Przeznaczone dla rodzeństwa lub jednego dziecka. Wyróżnia się przyczepki rowerowe zabudowane lub otwarte.

Rodzina na rowerach z przyczepką

Podróż rowerowa całą rodziną - przyczepka to doskonałe rozwiązanie!

Przyczepki bagażowe – tzw. „bagażówki". Te przyczepki rowerowe mają inną konstrukcję niż cargo. Składają się z mocnego stelaża, koła lub dwóch i torby na bagaź.

Przyczepki dla czworonogów – przyczepki rowerowe niewielkich rozmiarów. Przyczepka rowerowa dla psa posiada zadaszenie z otwieranymi oknami. Przyczepka dla psa posiada często zaczepy na smycz oraz maty antypoślizgowe.

Przyczepki rowerowe dla dzieci

Najwięcej modeli przyczepek rowerowych jest przeznaczonych dla najmłodszych podróżników, np. croozer kids. Nie ma chyba nic przyjemniejszego jak wspólny rowerowy wypad za miasto z naszym dzieckiem. Dzięki przyczepkom rowerowym można to robić nawet wtedy, kiedy dziecko nie potrafi jeszcze na dobre chodzić. Jest to również bardzo bezpieczna opcja, dziecko jest osłonięte oraz przypięte, a także znajduje się nisko nad ziemią, nie tak jak w przypadku fotelika.

Co brać pod uwagę przy kupnie przyczepki rowerowej dla dziecka

Amortyzacja: Dzieci potrafią w trakcie wycieczki usnąć. Wtedy kwestia amortyzacji ma kluczowe znaczenie. Producenci przyczepek rowerowych oferują rozwiązania, od prostej nieregulowanej sprężyny, po złożone mechanizmy elastomerowo-piórowe. Gdy jeździmy po wyboistym terenie warto żeby przyczepka była z amortyzacją piórową, regulowaną. Jazda z amortyzatorami jest wygodniejsza i bezpieczniejsza dla dziecka.

Miejsce w przyczepce: W przypadku przyczepki rowerowej dla dziecka bardzo ważne jest by było w niej dużo miejsca na nogi. Tak by dziecko nie musiało ich podkurczać. Ważne jest też miejsce do przechowywania. Nie powinno ograniczać się do małych kieszonek.

Pozycja siedzenia: Najlepiej, gdy kąt nachylenia oparcia jest regulowany. Wtedy można odchylić siedzisko do pozycji półleżącej i dziecko może w niej spać.

Przyczepka rowerowa - jak wybrać odpowiednią?

Przyczepka rowerowa - rodzina na przejażdzce

System składania: Przyczepka rowerowa dla dzieci musi się łatwo składać i po złożeniu zajmować niewiele miejsca.

Pasy i zagłówki: Dobrą przyczepkę rowerową można poznać po solidnych dużych zapięciach od pasów. Również tapicerka zastosowana w zagłówkach i na siedzeniu powinna być miękka i wygodna.

Przyczepki rowerowe dla dzieci, rodzaje

Przyczepka rowerowa jednoosobowa: Tego typu przyczepki rowerowe dla dzieci mieszczą się w każdym bagażniku.

Przyczepka rowerowa dwuosobowa: Przeznaczona dla dwójki dzieci.

Przyczepka rowerowa jednokołowa: tego typu przyczepki rowerowe dla dzieci są przydatne szczególnie wtedy, kiedy jeździmy dosyć dużo w górach, czy wąskimi leśnymi ścieżkami. Wielu klientów wyjątkowo dobrze ocenia przyczepkę Burley Encore X

Przyczepka rowerowa dwuosobowa

Jak przewieźć bliźniaki na rowerze? Mamy sposób! Przyczepka rowerowa dla bliźniaków

Hole rowerowe

Ciekawą alternatywa dla przyczepek, są hole rowerowe, dzięki którym dziecko porusza się na własnym rowerze, ale przymocowanym do roweru dorosłego pod którego jest opieką.

Hol rowerowy ma ten plus, że dziecko ma poczucie sprawczości i odczucia bliskie realnej jeździe na rowerze

Hol do ciągnięcia roweru dziecięcego Follow Me

Uczy to wzorców ruchowych i ułatwi późniejsze rozpoczęcie przygody rowerowej naszemu dziecku. Jazda z holem rowerowym będzie też lżejsza dla rodzica, ponieważ cała konstrukcja jest lżejsza i mniej skomplikowana niż przyczepka.

Hol rowerowy w pozycji złożonej

Hol rowerowy jest wyśmienitym rozwiązaniem na dłuższą wyprawę z małym dzieckiem, które może wymagać pomocy w końcowej fazie rowerowej podróży, bo zawsze może być złożony

Podsumowując, zarówno hole jak i przyczepki rowerowe mają jedna cechę spólną, wszystkie znacząco zwiększają użyteczność naszych rowerów i powodują, że możemy spędzać na nich jeszcze więcej czasu z bliskimi.