Waluta

Czy Giant Talon to rower Cross-country, tzw XC, czy jeszcze nie

18+

Wygrałeś Talon na ....Rower i balon, czyli o tym czy Giant Talon to rower XC czy jeszcze nie?

Co to właściwie jest to XC? Cały szum i moda na popularne rowery Cross-Country zaczęła się już dawno temu, ale chyba najgłośniej zrobiło się, kiedy tacy zawodnicy, jak nasza Maja Włoszczowska zaczęła zdobywać trofea na arenie międzynarodowej. To u nas normalne... Nasz piękny kraj i mentalność jest tak pięknie zakorzeniona, że interesujemy się szczególnie tymi dyscyplinami, w których nasi rodzimi zawodnicy osiągają sukcesy, a żeby nie zostawić po sobie czarnej plamy trzeba, jak śpiewał Grzesiu Markowski "ze sceny zejść niepokonanym".

Rowery cross, MTB i nie tylko

Nie tyczy się to tylko sceny kolarskiej, ale każdej dziedziny sportu, a nawet twierdzę, że wszystkiego. Zaprzyjaźniony pan Waldek, który odgrywa poranny hejnał pod moim osiedlowym sklepem, kategoryzuje w ten sposób nawet spożywane przez siebie trunki, mówiąc, że jeden to już się popsuł, nie smakuje jak kiedyś itd. Szanuje gościa, w końcu czuje się ważny przy nim. On nazywa mnie kierownikiem za 2 zł, nigdzie tak tanio człowiek się nie dowartościuje. Ale nie o tym dzisiaj.

XC to rodzaj wyścigu wykorzystującego rowery MTB. Zawodnicy jadą po przygotowanej wcześniej przez organizatorów trasie, na której napotkają naturalne przeszkody terenowe: kamienie, błoto, piach, strome zjazdy, podjazdy itp. Takie zawody są idealną okazją do wykorzystania przez zawodników swoich umiejętności na zjazdach rowerem.

Wyścig cross-country

Cross-contry to wyścig na rowerach górskich rozgrywany na pętlach pokonywanych wielokrotnie. Efektem tego są niezwykle widowiskowe i emocjonujące zawody kolarskie.

Maratony MTB jako ewolucja XC

W odróżnieniu od klasycznego Cross Country, maratony charakteryzują się dłuższymi trasami, na długich rundach, a każdy uczestnik ma możliwość wyboru odpowiedniego dystansu dla siebie. Trasy mają różną długość w zależności od poziomu. Jest to świetna sprawa, ponieważ nie czując się na siłach możemy wystartować w wyścigu amatorskim na dystansie 20km albo 40km z zawodnikami na naszym poziomie i poznać ten dreszczyk emocji i rywalizacji. A jak poczujemy się silni to lecimy w stawce z prosami za 80-100km. Dla kogo ten sport i dlaczego Giant Talon 0 i starty w zawodach? Zawody i rywalizacja jest dla każdego i będę to zawsze powtarzał w koło. Jak ktoś jest innego zdania to szanuje.. tam są drzwi wy***jdź.

Starty w zawodach przede wszystkim pozwalają sprawdzić samego siebie, swoją wolę walki... czy jesteśmy tak twardzi jak Najman i pomimo samych porażek nadal próbujemy... hehe, może akurat to zły przykład. Na pewno do tematu trzeba podejść racjonalnie i na luzie. Startuje - kończe wyścig - nieważna lokata, dojeżdżam do mety i jest zajebiście.

Jakie rowery cross-country wybrać?

Nie ma co przejmować się wszystkimi innymi opiniami - lepiej zdecydować się na takie rowery MTB do zawodów, na których będzie nam się zwyczajnie wygodnie jechać!

Teraz pojawia się on... cały na ... niebiesko, czyli Giant Talon 0. Piekielna maszyna wynajęta ze stajni samego belzebuba, wykłuwana z "amelinium" na 6 poziomie hadesu.

Czemu on i czy to pełnoprawna super maszyna do zawodów xc dla prosów? No nie... Jest to rower któremu do bolidów dla zawodowców sporo brakuje. Bardzo sporo... Więc dlaczego o nim mowa? A no dlatego, że my nie jesteśmy zawodowcami ale chcemy wejść w ten świat i nie sprzedawać połowy rzeczy z domu. A widok komornika to nie jest raczej fajna sprawa.

Nie ulegajcie głupiemu gadaniu, że jak coś nie jest z najwyższej półki to się do niczego nie nadaje. Większych debilizmów to ja w życiu nie słyszałem, a są to kwestie powtarzane niestety nawet przez sprzedawców w sklepach, którzy wam wciskają rowerki których nie potrzebujecie tylko dlatego, żeby nabić targety... rzadki przypadek, ale jednak się zdarza.

Co jest najważniejsze podczas wyścigu po szlakach?

Tutaj mam mały flashback kiedy to w czasach szkolnych na zawodach w kolarstwie przełajowym mój kolega wygrał cały cykl.... jadąc na BMX....

Tak, serio, objeżdżał wszystkich gości na BMXie.

Co prawda były to czasy, że każdy jechał na tym co miał, ale były MTB, przełaje i inne wynalazki, a on na rowerku z kołami 20'' pokazał reszcie, że liczy się talent, siła i wola walki, a nie sprzęt. Talon jednak nie jest małym rowerkiem do wygłupiania się. Jego korzenie wyrastają z tego samego miejsca co Fathom czy XTC, z tą różnicą, że także połknął on nieco z Roam'a.

Idealny rower MTB do zawodów

Ten MTB jest mocno uniwersalny jak ROAM, ino trochę bardziej górski i na więcej pozwala. Przede wszystkim jest w przystępnej cenie w stosunku do tego, co nam oferuje. Żeby porywalizować na poziomie amatorskim wystarczy aż nadto. Geometria pozwala śmiało na starty. Giant wyraźnie rozgranicza linię rowerów MTB zarówno dla amatorów, jak i zawodowców, z czego inni producenci rezygnują często z powodów... hm marketingowych stosując tylko numerki przy modelach, które Januszów i Grażynce nic nie mówią, ale mogą się w towarzystwie pochwalić posiadaniem takiego czy innego modelu... Giant Talon daje nam już pełnoprawną grupę rowerów, w których napęd MTB to 1x12. To jednoślad ze średniej półki, który efektywnie działa w terenie... Czym się różni więc od tych z najwyższej półki? Przede wszystkim wagą.

Stwórzcie najlepszy cycling team!

Będąc jednak na takim poziomie jakim jesteśmy, zaczynając swoją przygodę z XC, nie jest to dla nas priorytetem. Dla wielu problemem jest ich własna masa, którą to rower pomoże nam zredukować. Amortyzacja o którą dba przyzwoity uginacz o skoku 100mm ... czyli standard w XC. Jeżeli nam się uda dopaść to nawet trafimy wersję powietrzną, którą osobiście polecam ze względu na jakość pracy. Znowu zapewne zastanawiacie się czemu w wyższych modelach też są amorki powietrzne, a jednak wszystko kosztuje kilka razy więcej... i znów chodzi o wagę, nieco więcej możliwości regulacji, sztywność, standard 12x na sztywnej ośce, wykorzystane materiały do produkcji i osobne komory ugięcia i odbicia... Jeżeli nie wiecie o czym mowa to nie dziwne, bo na serio wam jako zaczynającym swoją przygodę z rowerami MTB zbyt dużo to nie da.

Dobry, lekki sprzęt MTB zapewni wygodną jazdę

Taki amortyzator co jakiś czas trzeba serwisować, a jest z nimi tak jak z luksusowymi samochodami. Amorek kosztuje czasem tyle co przeciętny rower, fajnie bo mamy mega sprzęt, ale to trochę jak z Sebiksem i jego Bawarką, kupi na kredo, spłaca z pińcet plus które łyknął na bąbelki, ale jak sie zdupi to rynce rozkłada i drutuje z Wojtasem u zioma w garażu. Koła... no tu mamy już ciekawy temat bo do Talona zapakowali nam 29er na oponie 2.4, co u większości producentów nie jest standardem, a nam daje mocną przewagę w terenie.

Przeważnie do amatorskich ram pakują max 2.2, co nie jest złe, ale już nas ogranicza. Pozycja na rumaku nie jest jeszcze agresywnie pochylona niczym Piotrek żyła na rozbiegu skoczni, więc użytkując rower codziennie do zwykłej jazdy nie będziemy zmuszeni spoglądać na świat z pod brwi martwiąc się, że jadąc na luzie w rozpiętej bluzie ktoś pomylił nas z batmanem gnającym ratować Gotham City. Kręgosłup u osób z mniejszą mobilnością podziękuje serdecznie jak rząd za oddawane podatki. Ale też nic straconego, bo jak będziemy chcieli być bardziej PRO to trochę kombinacji z mostkiem i lecimy. Spowalniacze... za hamulcowanie odpowiadają tu pełna hydraulika...przyzwoitej jakości hamulce na tarczach 180mm przód i 160mm tył dają nam pewność, że zadziałają w każdych warunkach.

Za hamowanie odpowiada pełna hydraulika

Tarcza hamulca tarczowego

Deszcz, błoto i piach to warunki, gdzie w dzisiejszych czasach hydraulika jest jedynym prawilnym rozwiązaniem i daje nam bezpieczeństwo, że jak coś nagle spowoduje potrzebę zatrzymania się to tak się stanie. Dodatkowo dają nam dobrą modulację, czyli czucie klamek i siłę hamowania.

Ku końcowi i obiektywna ocena sytuacji. Rywalizacja sportowa jest dla każdego i liczy się nasz fun przede wszystkim. Robimy to dla siebie i dla bicia własnych rekordów, pokonywania naszych słabości i realizowania swoich celów.

Jeżeli jakiś Mietek zapyta po co startujesz jak dojeżdżasz pod koniec stawki, a sam siedzi na ławeczce pod blokiem otwierając kolejnego harnasia, to pomyśl co powiesz 70-letniemu dziadkowi który kończy kolejny maraton jako ostatni? Gdzie 20 latek w dzisiejszych czasach ma przeważnie problem przebiec jakikolwiek dystans, chyba że na kompie albo konsoli.

Panie, a czemu ten Giant Talon 0? Nie da się taniej? Dać się da, o innych modelach i do ich porównań wrócę w kolejnych artykułach, ale skupiając się na tym konkretnie modelu mówię Ci, że za przyzwoitą cenę dostajesz sprzęt który wykorzystasz na co dzień, nie zrujnuje twojego budżetu, serwis nie pochłonie majątku, pozwoli zacząć przygodę ze ściganiem się i będzie służył wiele lat bez potrzeby dodatkowych inwestycji.