Waluta

Czy kask na rowerze jest obowiązkowy? Sprawdź, co mówią przepisy!

Trzy dekady temu kaski rowerowe nosili w Polsce głównie kolarze i ludzie majętni. Obecnie zgrabny kask jest standardowym wyposażeniem większości rowerzystów, a dla części z nich również sposobem na dopieszczenie "stylówki". Co na temat kasku dla rowerzysty mówią przepisy? Czy na rowerze trzeba mieć kask i czym może się skończyć jazda bez kasku na rowerze? Poznaj odpowiedzi.

Kask na rower: czy obowiązkowy?

W Europie obowiązek noszenia kasku rowerowego wciąż należy do rzadkości. W krajach, takich jak: Hiszpania, Austria, Czechy lub Łotwa, dotyczy on głównie dzieci i młodzieży do lat 16. lub 18. Władze niektórych państw (Węgry, Szwajcaria) nakazują rowerzystom jazdę w kasku, jeśli poruszają się oni z prędkością powyżej 20 km/h. Dorośli rowerzyści nie muszą zakładać ochraniaczy – nie mają takiego obowiązku.

Na terenie Unii Europejskiej nie ma spójnych, jednakowych zasad, które jasno określałyby, czy trzeba jeździć w kasku na rowerze. Jest to kwestia niedoprecyzowana – rowerzysta może założyć ochraniacz, lecz jest to wyłącznie jego indywidualna decyzja. Za brak kasku nie grozi więc mandat karny ani pouczenie. A jak sytuacja wygląda w Polsce – czy obowiązuje kask na rowerze? 

Obowiązek kasku na rowerze – co mówią przepisy?

W Polsce wielu rowerzystów używa kasków ochronnych zarówno podczas niedzielnej, rodzinnej przejażdżki, jak i zawodów czy zabaw na pumptrack`u. Czy kask rowerowy jest obowiązkowy? W ustawie Prawo o ruchu drogowym z dn. 20 czerwca 1997 r. nie znajdziesz informacji na ten temat. Noszenie ochraniacza na głowę nie jest więc wymogiem, a za brak osłony głowy nie grozi Ci mandat.

Po co więc nosić kask rowerowy? Przepisy mówią jasno, że każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest:

  • zachować szczególną ostrożność
  • unikać działania, które mogłoby narazić innych na szkodę lub niebezpieczeństwo.

Czy kask rowerowy jest obowiązkowy w Polsce? Wiesz już, że nie. Zwróć jednak uwagę na artykuł 3. działu II, (rozdział I) kodeksu drogowego. Pojawia się w nim istotny zapis: przez działanie rozumie się również zaniechanie. Gdy jedziesz rowerem, powinieneś podjąć wszelkie możliwe działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym. Wyrazem odpowiedzialności jest więc noszenie kasku rowerzysty w ruchu drogowym.

Czy kask dla dziecka jest obowiązkowy? Kask na rowerze: przepisy, normy

Czy kask dla dziecka obowiązuje w Polsce? Odpowiedź brzmi: nie. Prawo nie narzuca takiego obowiązku. Każdy rowerzysta w wieku od 10 do 18 lat powinien zaś posiadać kartę rowerową – aby ją zdobyć, musi poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze oraz możliwe konsekwencje niezastosowania ochraniaczy.

Jakie wymogi powinien spełniać kask dla dziecka na rower? Przepisy, zawarte w kodeksie drogowym, również nic na ten temat nie mówią. Wytyczne w zakresie jakości i bezpieczeństwa ochraniaczy precyzują międzynarodowe, restrykcyjne normy (w tym: PN-EN 1078+A1:2013-04. Kaski dla rowerzystów, użytkowników deskorolek oraz wrotek).

paragraf-foto-prawo-rowerowe

Pomimo, że przepisy nie nakładają bezpośrednio takiego obowiązku, dbaj o zdrowie i na każdą wycieczkę, zakładaj kask. Naprawdę warto

Kask rowerowy: przepisy 2015-2018 

Już od kilku lat trwają w Polsce intensywne dyskusje na temat obowiązku jazdy w kasku na rowerze. Pomysł wprowadzenia obowiązku jazdy w kasku na rowerze podejmowano w latach 2015, 2017 i 2018, lecz nie zyskał on społecznej aprobaty.

Jazda w kasku na rowerze przepisy 2018-2019

Nad pytaniem: czy kask na rower jest obowiązkowy, w 2016 i 2017 pochyliła się m.in. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Programie realizacyjnym 2018-2019. Owocem prac KRBRD był projekt wprowadzenia obowiązku jazdy w kasku u dzieci w wieku do ukończenia szkoły podstawowej. Przepisy rowerowe 2017 i kaski nadal jednak nie obowiązują.

Czy kask rowerowy chroni? Zdania są podzielone

Przeciwnicy wprowadzenia obowiązku jeżdżenia w kasku na rowerze są zdania, że:

  • noszenie osłony nie ma większego znaczenia podczas wypadków drogowych,
  • bezpieczeństwo w ruchu drogowym zapewnić może jedynie rozsądne zachowanie uczestników i dobry stan techniczny jezdni (i poboczy).

Jak jest naprawdę i kto ma rację – czy trzeba nosić kask na rower?

Czy rowerzysta musi mieć kask? Historia i praktyka

Nie bez przyczyny na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku ludzie zaczęli stosować kaski podczas jazdy rowerem. Jakość dróg pozostawiała wówczas wiele do życzenia, a śmiertelne wypadki rowerowe bez kasku były na porządku dziennym. Cykliści, chcąc uniknąć urazów głowy, sięgali – i do dziś sięgają po różne rodzaje ochraniaczy: dawniej były to prowizoryczne hełmy lub czapki, obecnie ich funkcję przejęły nowoczesne, lekkie kaski.

Tour de France około 1930 i swobodne podejście kolarzy w temacie ochrony głowy. Aktualnie na wszystkich wyścigach kolarskich kask jest bezwzględnie wymagany.

zdjecie-tour-de-france-1930-kolarze-action-bez-kasku-kask-rowerowy

Jaki jest najlepszy kask na rower? Przepisy 2016, 2017 i najnowsze akty prawa nie odnoszą się do tej kwestii. Zalecenia wojewódzkich jednostek BRD (Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) dotyczą zaś jedynie samej techniki noszenia kasku podczas jazdy rowerem: kask powinien osłaniać całą głowę, od brwi do potylicy, nie może być przekrzywiony, ciasny lub zbyt luźny.

Kask na rower – czy warto go nosić?

Zastanawiasz się, czy można jeździć na rowerze bez kasku i czy faktycznie jest on w stanie uchronić głowę przed poważnym urazem? W wielu sytuacjach ochraniacz niewątpliwie może uratować życie. Delikatna, ludzka czaszka nie ma bowiem szans w zderzeniu z twardym kamieniem, asfaltem czy drzewem – dzięki dodatkowej osłonie maleje ryzyko utraty życia lub zdrowia w chwili upadku.

Dlaczego warto nosić kask rowerowy? Dzięki niemu w momencie utraty równowagi i zderzenia skutecznie zabezpieczysz głowę, twarz i odcinek szyjny kręgosłupa. Latem, gdy promienie UV i słoneczny żar dają Ci się we znaki, izolację cieplną oraz wentylację skóry zapewnia dobrze dobrany, lekki kask rowerowy. Czy warto inwestować w ochraniacz, gdy prawo nie nakłada na rowerzystę obowiązku jego noszenia? Decyzja należy oczywiście do Ciebie – musisz jednak pamiętać o tym, że jazda bez kasku może skończyć się tragicznie.