Waluta

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Wybór kasku ma bardzo duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze. Niezwykle istotne jest odpowiednie dopasowanie kasku do rozmiaru oraz kształtu głowy. W tym artykule dowiesz się jak dobrać odpowiedni kask, jakie technologie występują w różnych kaskach oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie. W tym tekście postaram się jasno określić zasady, którymi należy się kierować dobierając odpowiedni rozmiar kasku. Opiszę dokładnie, w jaki sposób zmierzyć głowę oraz jak prawidłowo dopasować kask rowerowy do naszej głowy.

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku?

Pomiar obwodu głowy to podstawowa, a zarazem najważniejsza kwestia, od której zależeć będzie późniejszy dobór odpowiedniego rozmiaru. Rozmiary kasków podawane są w przedziałach centymetrowych, co pozwala na dokładne określenie wielkości. Aby prawidłowo zmierzyć obwód głowy warto zaopatrzyć się w centymetr krawiecki. Owijamy miarką naszą głowę na wysokości skroni, miarka powinna być dobrze dopasowana do naszej głowy. Jeśli nie posiadasz miarki krawieckiej użyj do pomiaru kawałka sznurka, a po oznaczeniu obwodu głowy zmierz go przy pomocy zwykłej linijki. Po zebraniu takiego wymiaru będziemy mogli ustalić, jaki rozmiar kasku będzie dla nas odpowiedni.

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Rodzicom zapewne przyda się informacja, że pomiar obwodu głowy dziecka zdejmuje się w ten sam sposób. Pierwszy kask rowerowy dziecięcy warto zakupić w profesjonalnym salonie rowerowym, gdzie odpowiednio wyszkoleni pracownicy wybiorą właściwy rozmiar kasku dla małego rowerzysty albo pasażera fotelika rowerowego. Wybór dziecięcych kasków rowerowych jest naprawdę duży i kolorowy, jednak ich zadaniem powinna być przede wszystkim ochrona głowy na najwyższym poziomie.

Źle dobrany kask spowoduje, że dziecko nie będzie używało kasku rowerowego albo będzie on po prostu bezużyteczny w czasie wypraw rowerowych.

Dobór odpowiedniego rozmiaru kasku dla dziecka

Warto zwrócić uwagę na certyfikaty kasków rowerowych, którymi chwali się producent. Źle dobrany kask spowoduje, że dziecko nie będzie używało kasku rowerowego albo będzie on po prostu bezużyteczny w czasie wypraw rowerowych.

Dobrze, wiesz już jak zmierzyć rozmiar głowy do kasku. Pora na kolejny krok!

Jak dobrać rozmiar kasku?

Zazwyczaj rozmiary kasków rowerowych podawane są w trzech najpopularniejszych wielkościach, czyli S, M i L. Posiadają one określone zakresy obwodów głowy. Kiedyś były to sztywne ramy, jeżeli chodzi o wielkość, jednak wraz z postępem technologii, konstrukcje kasków uległy zmianie. Nowoczesne kaski rowerowe mają wiele udoskonaleń, a zakres rozmiarów kasków oscyluje od 46 do ponad 60 cm.

 

Mężczyzna wybiera kask rowerowy, jaki rozmiar ?

Obecnie większość kasków posiada regulację stelaża wewnętrznego. Dzięki niemu posiadamy możliwość dodatkowej regulacji rozmiaru kasku

Obecnie większość kasków posiada regulację stelaża wewnętrznego. Dzięki niemu posiadamy możliwość dodatkowej regulacji rozmiaru kasku - czasami jest to nawet 5cm(!).

Regulacja kasku rowerowego sprawia to, że dużo łatwiej dobrać odpowiedni model kasku, nawet jeśli "znajdujemy się" pomiędzy rozmiarami według tabeli rozmiarów kasków danego producenta. System ten zwiększa również bezpieczeństwo przez lepsze dopasowanie kasku w razie upadku. Regulacja rozmiaru kasku jest również bardzo pomocna przy jeździe zimowej, kiedy pod kask zakładamy czapkę i potrzebujemy tych kilku centymetrów luzu. Dopasowany kask przylega do naszej głowy, ale nie powinien powodować ucisków. Niewygodny kask rowerowy to prawdziwe przekleństwo.

Wizualna ocena rozmiaru kasku

Obwód głowy to jednak nie wszystko jeżeli chodzi o dobór kasku rowerowego. Głowa każdego człowieka nieco się różni i posiadają one odmienne kształty - są dłuższe, szersze, chudsze, mniejsze. Właśnie dlatego bardzo istotna jest wizualna inspekcja rozmiaru kasku, który zakładamy na głowę. Dzięki stelażowi możemy dobrać dobry rozmiar w obwodzie, ale niestety niekoniecznie zawsze będzie on w sposób prawidłowy chronił naszą głowę. Dzieje się tak zwłaszcza kiedy jesteśmy na granicy rozmiarów.

Kask musi być idealnie dopasowany !!! Zbyt duży kask rowerowy nie zapewni nam odpowiedniej ochrony głowy w razie upadku.

Ocena wizualna podczas wyboru rozmiaru kasku rowerowego
 
 

Stawiając na mniejszy rozmiar często kask wygląda jak czapka, która na niewiele się zda podczas wypadku, ponieważ nie będzie spełniał swojej roli w stu procentach. Z drugiej jednak strony możemy wybrać kask, który będzie wydawał się dobry w obwodzie, ale skorupa będzie za duża. Wtedy możemy mieć ograniczoną widoczność i po prostu wyglądać zabawnie. Zbyt duży kask rowerowy nie zapewni nam także żadnej ochrony głowy w razie upadku.

Odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru kask warto porównać z produktami różnych producentów. Niektóre modele kasków rowerowych różnią się między sobą kształtem i wyprofilowaniem, więc wybierz ten, który będzie charakteryzował się najlepszym dopasowaniem do kształtu głowy.

Jak zmierzyć głowę do kasku? Teraz już wiesz!

Wiedza, jak dobrać rozmiar kasku rowerowego oraz jak zmierzyć obwód głowy, nie jest czarną magią. Przy zachowaniu prostych zasad przedstawionych w naszym artykule będziesz miał pewność, że dobierzesz swój kask w sposób prawidłowy i zapewnisz sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa. Teraz możesz zacząć poszukiwania swojego wymarzonego, odpowiednio dopasowanego kasku!