Waluta

Kaski z systemem ochrony MIPS - ochrona głowy na najwyższym poziomie

Jak najskuteczniej zabezpieczyć się w razie kolizji czy upadku? Czy są sposoby aby bezpiecznie poruszać się rowerem w zatłoczonych metropoliach? Na te pytania starali się odpowiedzieć Szwedzcy inżynierowie, którzy już w 2007 roku opatentowali system MIPS. W dzisiejszym artykule postaramy się przyjrzeć zintegrowanemu z kaskiem systemowi MIPS, odpowiedzieć sobie na pytania czy warto dopłacić do takiego sprzętu oraz dla kogo jest on absolutnie niezbędny.

Czym jest system ochrony MIPS?

MIPS to skrót od angielskiej nazwy Multidirectional Impact Protection System. Jest to wielokierunkowy system ochrony, którego zadaniem jest rozproszenie siły podczas uderzenia. Stosuje się go do produkcji kasków rowerowych, narciarskich czy snowboardowych. Zadaniem specjalnej konstrukcji kasku z systemem MIPS jest oddzielenie zewnętrznej skorupy od miękkiej, wewnętrznej wyściółki. Jest to taka dodatkowa warstwa, która odseparowuje naszą głowę od głównej struktury kasku i zapewnia w ten sposób dodatkową ochronę przed ruchem obrotowym. System MIPS składa się z wykładziny EPS, wykładziny o niskim współczynniku tarcia oraz elastomerowego systemu mocowania między nimi. Umożliwia w ten sposób ruch obrotowy głowy względem kasku, tym samym dając dodatkową ochronę twojej głowie. 

Co to jest mips w kasku?

Podczas upadku i uderzenia nasza głowa obraca się, przez co jesteśmy narażeni na różne urazy. Robimy to odruchowo, gdyż próbujemy uniknąć zagrożenia. Kask rowerowy bez systemu MIPS chroni nas przede wszystkim przed uderzeniem prostym, nie zawsze przed ukośnym - gdy upadamy bokiem, pod kątem. Dodatkowo zwykły kask może się przesunąć lub spaść. Na ratunek przychodzi nam technologia MIPS.

Kask z systemem bezpieczenstwa MIPS

Kask rowerowy z MIPS posiada specjalną dodatkową, ruchomą warstwę, redukującą siłę uderzenia.

Wewnętrzna warstwa MIPS, o bardzo niskim współczynniku tarcia umożliwia poruszanie się głowy względem kasku o 10-15 mm, we wszystkich kierunkach. Dzięki temu siła pierwszego uderzenia, również bocznego przyjmowana jest właśnie przez MIPS. Natomiast obciążenie rozłożone jest na większy obszar wyściółki kasku. Nie dochodzi do nadmiernego i zbyt szybkiego przemieszczenia głowy oraz mózgu. Zmniejszamy tym samym ryzyko ich uszkodzeń.

Kaski z systemem ochrony MIPS znacząco redukują uszkodzenia głowy w razie wypadku.

Porównanie uszkodzeń głowy bez i z MIPS

 

System MIPS działa w dwóch obszarach

Kask rowerowy z MIPS chroni twój mózg
Kaski z systemem MIPS dają dodatkową ochronę naszego mózgu, pozwalając aby głowa lekko poruszała się względem głównej struktury kasku, która podczas uderzenia zazwyczaj jest już nieruchoma wobec podłoża. Mózg ma więc mniejszą szansę rotacji wewnątrz czaszki, co znacznie obniża ryzyko jego uszkodzenia.

Kask rowerowy z MIPS chroni twój kręgosłup
Dzięki ruchowi głowy wewnątrz kasku, twoje ciało, obracające się podczas wypadku, ma większą możliwość rotacji dzięki rotującej głowie. Efektem jest znaczne zmniejszenie szansy uszkodzenia kręgosłupa wskutek jego rotacji.

Kask z MIPS

Kask rowerowy z MIPS (multi directional impact protection system) chroni nasz mózg i kręgosłup

Zacznij od wyboru prawidłowego rozmiaru kasku

Dla pełnego bezpieczeństwa, musimy przede wszystkim prawidłowo dobrać model i rozmiar kasku. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić jego obwód, a najlepiej przymierzyć. Wybór kasków rowerowych jest ogromny, więc każdy znajdzie model dla siebie. Więcej na temat doboru kasku rowerowego możesz przeczytać w artykule - Odpowiedni kask rowerowy - jak go wybrać?

Kask z MIPS czy warto?

To pytanie jakie często zadają nasi klienci, prosta odpowiedź jest, że TAK, warto. Nasze bezpieczeństwo jest bezcenne. Kask rowerowy to ważny element wyposażenia rowerzysty, który zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem. Na swojej drodze możemy spotkać wiele różnych zagrożeń, które mogą skutkować upadkiem. Kask rowerowy zmniejsza ryzyko poważnych urazów, a w wielu wypadkach może uratować życie, z angielskiego "impact protection". Jeśli jesteś na etapie wyboru kasku, warto rozważyć zakup modelu wyposażonego w MIPS. Są one coraz powszechniej dostępne, jednak jeszcze nie każdy kask rowerowy posiada ten system. Jak sprawdzić czy dany produkt posiada MIPS? Na kasku powinno znajdować się żółte logo MIPS, informujące, że posiada on ten system. Informacja ta powinna się też znajdować wewnątrz kasku. Każdy model kasku wyposażony w MIPS to gwarancja najwyższej ochrony głowy, a ruch obrotowy podczas upadku nie spowoduje takich obrażeń jak w przypadku kasku bez "mips multi directional impact" od czego skrótem jest MIPS.

MIPS w liczbach - badania potwierdzają skuteczność

Przyjrzyjmy się jeszcze badaniom, które przeprowadzono aby potwierdzić skuteczność kasków z systemem MIPS. Jak wiadomo już sam kask rowerowy zwiększa znacząco szanse przeżycia wypadku, bo aż o 85%. Natomiast na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że kask z MIPS dodatkowo zmniejsza szkodliwy wpływ uderzenia na naszą głowę. Aby dokonać takiego porównania na pięciu manekinach umieszczono kaski rowerowe z technologią MIPS oraz bez niej. Okazało się, że zasada działania kasku z systemem MIPS jest niezwykle skuteczna.

Kaski z systemem ochrony MIPS znacząco redukują uszkodzenia głowy w razie wypadku.

Porównanie uszkodzeń głowy bez i z MIPS

Testy zderzeniowe wykazały czterokrotnie mniejsze odkształcenia tkanki mózgowej. Dzięki temu możemy uniknąć wstrząsu mózgu oraz innych urazów.

Kask z MIPS czy bez?

Wiele osób zastanawia się czy kask MIPS jest drogi. Różnica w cenie między podstawowym kaskiem rowerowym a kaskiem z systemem MIPS, chroniący przed ruchem obrotowym, nie jest specjalnie duża. Sięga zazwyczaj 20% ceny kasku, dlatego mając na uwadze własne bezpieczeństwo warto postawić na model wyposażony w MIPS. Dopłacając niewiele możemy zyskać dużą dozę ochrony. Niektóre modele kasków z MIPS są dostępne w bardzo przystępnych cenach, szczególnie jeśli trafimy na promocję lub wyprzedaż. Pamiętajmy również, że w przyszłości spokojnie będziemy mogli taki kask odsprzedać jeśli spodoba nam sie inne malowanie czy model. Kask mips, czy warto wydać dodatkowe "kilka złotych" na gwarancje maksymalnej ochrony naszej głowy? Według nas zdecydowanie TAK, bezpieczeństwo jest bezcenne.

Jakośc wykonania kasków z systemem ochrony MIPS

Każdy kask rowerowy z MIPS będzie wykonany z najwyższą starannością. Sa to kaski ze średniej i wyższej półki, co za tym idzie ich jakość wykonania jest wysoka. Takie kaski rowerowe będą dopracowane w szczegółach, często będa miały w sobie szereg innych zaawansowanych technologii. Używanie kasku z MIPS będzie nie tylko bezpieczne, ale również wygodne. Szeroki wybór modeli oraz wersji kolorystycznych spowoduje, że każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie.

Kaski z systemem ochrony MIPS nie tylko na rower

Technologia MIPS czyli "multi directional impact protection system" stosowana jest nie tylko w kaskach rowerowych. W sportach zimowych również jesteśmy narażeni na upadki, które mogą skutkować urazem głowy. Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego amatora tych sportów jest kask. Trudno sobie wyobrazić jazdę na nartach czy snowboardzie bez odpowiedniej ochrony. Na stokach bowiem często dochodzi do mniejszych lub większych wypadków. Dlatego zarówno kaski snowboardowe jak i kaski narciarskie, posiadają wersje wyposażone w technologię MIPS, by jeszcze lepiej zabezpieczyć nasze zdrowie a nawet życie.

Podsumowując, niezależnie od tego czy jeździsz na rowerze, na nartach, na snowboardzie, rekreacyjnie czy zawodowo, kask jest bardzo ważny dla naszego bezpieczeństwa. Wybór kasku z systemem MIPS jeszcze bardziej przyczyni się do ochrony naszego zdrowia oraz życia. Mamy nadzieję, że w pełni odpowiedzieliśmy na pytanie co to jest mips w kasku oraz udało nam się przedstawić główne zalety tego innowacyjnego rozwiązania.