Waluta

Odpowiedni kask rowerowy - jak go wybrać?

Kask rowerowy stanowi podstawowy element bezpieczeństwa. Nasza głowa jest na tyle cenna, że warto o nią zadbać, tym bardziej że nowoczesne kaski sa bardzo wygodne, lekkie i ładne. Prawdziwy rowerzysta nie rusza rowerem bez kasku na głowie.

Kask rowerowy - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Kask rowerowy to jeden z elementów wyposażenia, o którym powinien pamiętać każdy rowerzysta. Bez niego nie powinniśmy wybierać się na żadne wycieczki. Posiadanie kasku rowerowego w każdym przypadku działa na naszą korzyść i zdecydowanie zmniejsza ryzyko poważnych urazów głowy, a w wielu wypadkach może uratować życie. Rynek oferuje bardzo różne rodzaje kasków rowerowych, przeznaczonych do różnych stylów jazdy.

Kaski rowerowe i ich prawidłowe dopasowanie

Kaski powinny być bezwzględnie nasunięte na czoło. Podstawową funkcją kasku rowerowego jest ochrona głowy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas upadku możemy uderzyć czołem o ziemię, a więc powinno być ono osłonięte przez kask rowerowy.

Kaski rowerowe przed zakupem powinno się przymierzyć, a przynajmniej dokładnie sprawdzić jego obwód. Najpopularniejszy podział to: S/M (54-58 cm) i L/XL (58-61 cm). Powinno się wybierać najmniejszy pasujący kask, tak aby możliwie dobrze przylegał do głowy.

Idealne dopasowanie kasku rowerowego do głowy to rzecz kluczowa. Jeśli dobierzemy zły rozmiar możemy czuć dyskomfort podczas jazdy. Większość dobrych kasków ma systemy pozwalające na idealne dopasowanie kasku rowerowego poprzez zastosowanie regulatorów obwodu, znajdujących się w tylnej części kasku. Zakres regulacji to kilka centymetrów.

Dobre kaski rowerowe powinny być lekkie i wentylowane. Warto zwrócić uwagę na liczbę otworów występujących w kasku. Im większa ich ilość, tym więcej kask rowerowy wpuści powietrza, które ochłodzi głowę. Kask stanowi również istotny element designu kolarza czy rowerzysty. Niejednokrotnie jest dumą swojego użytkownika. Warto więc, mimo doboru odpowiednich parametrów technicznych, zwrócić uwagę na to jak wygląda.

Czym różnią się kaski rowerowe - podstawowe rodzaje kasków

Kaski MTB – Mountain Terrain Bike, tzw. kaski górskie. To najpopularniejszy model kasku rowerowego, przeznaczony do jazdy sportowej na rowerach górskich. Jego charakterystyczną cechą jest mocowany z przodu daszek chroniący przed słońcem i deszczem. Kask posiada także otwory wentylacyjne.

Możemy je podzielić na:

KASKI REKREACYJNE

Kask Alpina MTB rekreacyjny czarny

Kaski tego typu charakteryzują się klasycznym kształtem, są lekkie i zazwyczaj dobrze wentylowane. Nie nadają się do ekstremalnych odmian kolarstwa górksiego z powodu stosunkowo małej skorupy. 

Kask g

KASKI DO CROSSCOUNTRY, WYŚCIGOWE

Kaski przeznaczone do ścigania w Cross Country są lekkie jak jest to tylko możliwe, cechują się również bardzo dobrą wentylacją. Kaski wyścigowe często wyposażone są w specjalne systemy zwiększające bezpieczeństwo, np. MIPS.

KASKI DO ENDURO

Kask Giant Rail SX

Tego typu kaski rowerowe to nic innego jak lżejsza i mniej rozbudowana wersja kasku full-face. Taki kask rowerowy ma za zadanie lepiej chronić tylną część głowy. Jego cechą charakterystyczną jest bardziej rozbudowana tylna część konstrukcji. W ten sposób ochronie podlega cała potylica i dolna część czaszki.

Kask full-face Alpina

KASKI ZJAZDOWE (FULLFACE)

Tego typu kaski rowerowe posiadają zintegrowaną klatkę na szczękę. Najczęściej stosowane są przez rowerzystów jeżdżących w ekstremalnych warunkach np. podczas jazdy wyczynowej po górach. W całości zasłaniają twarz, dzięki czemu przypominają kaski motocyklowe.

 

Kaski szosowe - kolarze szosowi używają zazwyczaj kasków o kształtach bardziej aerodynamicznych, bez daszków, oraz nieco lżejszych. Ważne także, żeby kaski były możliwie przewiewne i jednocześnie aerodynamiczne. Ich otwory wentylacyjne są projektowane tak, aby minimalizowały powstawanie oporów powietrza. Taki kask szosowy gwarantuje zarówno bezpieczeństwo, jak i przewagę aerodynamiczną.

KASK SZOSOWY

Kask Giant Biały szosowy

 

Kask rowerowy dziecięcy - polecane, sprawdzone i bezpieczne

Z uwagi na bezpieczeństwo naszych milusińskich powinniśmy zawsze dbać o to, by na ich głowie znajdował się kask. Nie ważne czy dziecko jedzie na własnym małym rowerku, w foteliku czy w wózku za rowerem, na jego głowie powinien znajdować się kask dobrej jakości . Dziecięca głowa składa się głównie z chrząstek, dlatego właśnie tak ważne jest zabezpieczenie delikatnej głowy. Obecnie producenci oferują duży zakres rozmiarów dla najmłodszych, tak aby dopasować się do każdej małej głowy. 

Przy doborze kasku dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na to by kask posiadał regulację z tyłu. Tym sposobem unikniemy wymiany kasku co trzy miesiące - jak wiadomo dzieci rosną błyskawicznie. Taka regulacja zapewni też lepsze doleganie do głowy, co zwiększy bezpieczeństwo. 

Kupując kask dziecięcy (ale nie tylko) należy zwrócić uwagę, by pochodził on z certyfikowanego źródła i posiadał atest. Kask rowerowy nie posiadający atestu może okazać się kompletnie bezużyteczny w razie wypadku. Warto więc wyjść z założenia, że na zdrowiu nie ma co oszczędzać i zakupić kask sprawdzonej marki np.: Abus, Alpina, Giant.

Kask dziecięcy Alpina

KASK DZIECIĘCY