Waluta
Język

Odpowiedni kask rowerowy - jak go wybrać?

(0)

KASK ROWEROWY - BEZPIECZEŃSTWO NA PIERWSZYM MIEJSCU

Kask rowerowy to jeden z elementów wyposażenia, o którym powinien pamiętać każdy rowerzysta. Bez niego nie powinniśmy wybierać się na żadne wycieczki. Posiadanie kasku rowerowego w każdym przypadku działa na naszą korzyść i zdecydowanie zmniejsza ryzyko poważnych urazów głowy, a w wielu wypadkach może uratować życie. Rynek oferuje bardzo różne rodzaje kasków rowerowych, przeznaczonych do różnych stylów jazdy.

KASKI ROWEROWE I ICH PRAWIDŁOWE DOPASOWANIE

Kaski powinny być bezwzględnie nasunięte na czoło. Podstawową funkcją kasku rowerowego jest ochrona głowy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas upadku możemy uderzyć czołem o ziemię, a więc powinno być ono osłonięte przez kask rowerowy.

Kaski rowerowe przed zakupem powinno się przymierzyć, a przynajmniej dokładnie sprawdzić jego obwód. Najpopularniejszy podział to: S/M (54-58 cm) i L/XL (58-61 cm). Powinno się wybierać najmniejszy pasujący kask, tak aby możliwie dobrze przylegał do głowy.

Idealne dopasowanie kasku rowerowego do głowy to rzecz kluczowa. Gdy dobierzemy zły rozmiar możemy czuć dyskomfort podczas jazdy. Większość dobrych kasków, ma systemy pozwalające na idealne dopasowanie kasku rowerowego poprzez zastosowanie regulatorów obwodu, znajdujących się w tylnej części kasku. Zakres regulacji obejmuje przeważnie kilka centymetrów.

Dobre kaski rowerowe powinny być lekkie i wentylowane. Warto zwrócić uwagę na liczbę otworów występujących w kasku. Im większa ich ilość tym więcej kask rowerowy wpuści powietrza, które ochłodzi głowę.

Nie wolno zapominać jednak, że kask stanowi również element designu kolarza czy rowerzysty. Niejednokrotnie jest dumą swojego użytkownika. Warto więc, mimo doboru odpowiednich parametrów technicznych, zwrócić uwagę na to jak wygląda.

 

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ KASKI ROWEROWE - PODSTAWOWE TYPY

Kaski MTB – Mountain Terrain Bike, tzw. kaski górskie. To najpopularniejszy model kasku rowerowego, przeznaczony do jazdy sportowej na rowerach górskich. Jego charakterystyczną cechą jest mocowany z przodu daszek chroniący przed słońcem i deszczem. Kask posiada także otwory wentylacyjne.

Możemy je podzielic na

  • kaski rekreacyjne
  • kaski do crosscountry, czyli wyścigowe
  • kaski do enduro, będące odmianą mocnej, agresywnej jazdy w górach. Tego typu kaski rowerowe to nic innego jak lżejsza i mniej rozbudowana wersja kasku full-face. Taki kask rowerowy ma za zadanie lepiej chronić tylną część głowy. Jego cechą charakterystyczną jest bardziej rozbudowana tylna część konstrukcji. W ten sposób ochronie podlega cała potylica i dolna część czaszki.
  • kaski zjazdowe. Tego typu kaski rowerowe mają formę kasków fullface, posiadających zintegrowaną klatkę na szczękę. Najczęściej stosowane są przez rowerzystów jeżdżących w ekstremalnych warunkach np. podczas jazdy wyczynowej po górach. W całości zasłaniają twarz, dzięki czemu przypominają kaski motocyklowe.

Kolarze szosowi używają zazwyczaj kasków o kształtach bardziej aerodynamicznych, bez daszków oraz nieco lżejszych. Ważne także, żeby kaski były możliwie przewiewne i jednocześnie aerodynamiczne. Ich otwory wentylacyjne są tak projektowane, żeby minimalizowały powstawanie oporów powietrza. Taki kask szosowy gwarantuje zarówno bezpieczeństwo, jak i przewagę aerodynamiczną.

Zdjęcie

Nazwa

Detal br.

Hurt br.

Stan

Zniżka ilościowa

Zakupy