Waluta
Język

Rodzaje rowerów – jaki wybrać?

(0)

Przed zakupem wymarzonego roweru każdy staje przed wyborem jaki rower będzie odpowiedni do jego potrzeb.

Możemy mieć pewną wizję, pewne typy rowerów mogą nam się podobać bardziej niż inne, ale warto zasięgnąć rady specjalisty, tak aby skonfrontować naszą opinię z wiedzą fachowców, którzy na co dzień doradzają rowery i znają wiele niuansów doboru roweru do indywidyalnych potrzeb, tak aby klient rzeczywiście cieszył się z zakupionego sprzętu.

RODZAJE ROWERÓW

Rowery możemy podzielić przede wszystkim ze względu na teren w jakim są użytkowane. Ważne jest aby wziąć też pod uwagę, czy roweru będziemy używać rekreacyjnie, tylko od czasu do czasu w łądną pogodę i wakacje, czy może podchodzimy do tematu bardziej sportowo i rower ma być narzędziem do wykonania treningu, albo przygotowania do zawodów. Niektórzy użytkownicy traktują rower jako świetny sposób transportu, pozwalający połaczyć przyjemne z pożytecznym i będą potrzebować sprzętu, który będzie nas chronił przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

ROWERY GÓRSKIE

Jeśli mieszkamy w górach, albo w miejscowości gdzie w okolicy mamy dużo pól, lasów i innego, nieutwardzonego terenu, po którym będziemy chciali się poruszać, prawdopodobnie wybór padnie na rower górski z ramą aluminiową lub karbonową. Rowery Górskie mają przedni amortyzator pozwalający na pokonanie nierówności terenu. Jeśli teren po którym się poruszamy jest szczególnie wymagający możemy nawet pokusić się o rowery z pełną amortyzacją, tzw fulle, które oprócz przedniego mają również tylny amortyzator, pozwalający na płynne pokonanie jeszcze większych nierówności.

ROWERY SZOSOWE

Rowery szosowe są na drugim biegunie spektrum rowerowego uniwersum. Rowery takie służą tylko i wyłącznie do poruszania się po utwardzonych drogach, najlepiej asfaltowych. Ich wąskie opony stawiają bardzo niskie opory toczenia, co wpływa na ich wydajność i możliwość szybkiego poruszania się przy relatywnie niedużym wysiłku. Rowery szosowe są zazwyczaj bardzo sztywne i lekkie, podnosząc prędkości jakie osiągamy na rowerze. Wąskie opony i charakterystyczna geometria powodują, że są relatywnie trudne w prowadzeniu w stosunku do innych typów rowerów.

Klasyczne rowery szosowe mają tzw baranka, który zarezerwowany jest dla bardziej wymagających użytkowników. Coraz modniejsze stają się jednak rowery szosowe z prostą kierownicą, tzw rowery typu Fitness, które bedą odpowiednie nawet dla początkujących miłośników rowerów.

ROWERY MIEJSKIE

Ta kategoria rowerów nie wymaga zbędnego opisu, stosowane są w miejskiej dżungli, do sprawnego przemieszczania się do pracy, bądż na przejażdżki na zakupy, jako zamiennik transportu publicznego czy samochodu. Przy rowerach miejskich warto wymienić elementy bezpieczeństwa, takie jak odpowiednie oświetlenie, czy ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi jak błotniki. Rowery miejskie są często elementem lifestyle'u i jako takie są dopracowane graficznie, tak aby pasowały do charakteru użytkownika.

ROWERY TURYSTYCZNE

To najszersza grupa rowerów, łacząca rowery szosowe i górskie. Rowery turystyczne mają uniwersalne opony o średniej grubości, pozwalające zarówno szybko poruszać się po utwardzonych nawierzchniach czy asfalcie, jak i wjechać w mało wymagający teren. Osoby posiadające tylko jeden rower prawdopodobnie wybiorą właśnie taki typ roweru, jako najbardziej funkcjonalny.

Rowery tyurystyczne dzielimy na kolejne typy, czyli Rowery CrossoweRowery Trekingowe czy Gravele.

ROWERY CROSSOWE

Są to rowery o stosunkowo pochylonej pozycji rowerzysty, wybierane są zazwyczaj przez młodszych użytkowników lub takich którzy ambitniej podchodzą do turystyki rowerowej. Lekko pochylona pozycja niejako wymusza mocniejsze pedałowanie, pozwala zredukować nieco opory powietrza, ułatwia również pokonywanie podjazdów.

ROWERY TREKKINGOWE

Rowery trekkingowe charakteryzują się wyprostowaną, wygodną pozycją rowerzysty. Mają szerokie wygodne siodełka, zazwyczaj są w pełni wyposażone, czyli mają błotniki, oświetlenie rowerowe oraz bagażnik. Są to rowery uniwersalne, nadają się do jazdy zarówno w lekkim terenie jak i w mieście. Rowery trekkingowe są często wybierane, a wygodna pozycja powoduje, że są bardzo modne.

ROWERY PRZEŁAJOWE

Typowe rowery przełajowe mają przeznaczenie sportowe, wyglądem przypominają rowery szosowe, z tą różnicą, że mają grubsze opony, umożliwiające jazdę w terenie. Wymagają jednak dużych umiejętności z uwagi na brak amortyzatora i mocno pochyloną pozycję.

Dla mniej zaawansowanych użytkowników producenci rowerów zaczęli produkcję rowerów grawelowych, które wyglądem przypominają rowery przełajowe, ale uzytkownicy mają na nich znacznie bardziej zrelaksowaną, wyprostowaną pozycję, a rama ma inne kąty, ułatwiające prowadzenie roweru. Taki rower jest mniej sterowny, mniej nerwowy co jest olbrzymim atutem dla amatorów.

Jak widac odpowiedni wybór roweru nie jest sprawą łatwą, należy wziąć pod uwagę mnóstwo aspektów i warto poradzić się specjalisty, a najlepiej dodatkowo odbyć jazdę próbną albo testową.

Zdjęcie

Nazwa

Detal br.

Hurt br.

Stan

Zniżka ilościowa

Zakupy