Waluta

Rodzaje rowerów – jaki wybrać?

Jaki rower wybrać?

Przed zakupem wymarzonego roweru każdy staje przed wyborem tego, jaki rower będzie odpowiedni dla jego potrzeb.

Możemy mieć pewną wizję, pewne typy rowerów mogą nam się podobać bardziej niż inne, warto jednak zasięgnąć rady specjalisty. Doradca klienta w dobrym sklepie rowerowym po wstępnym wywiadzie powinien doskonale określić jaki rower będzie dla nas odpowiedni. Często użytkownicy, zwłaszcza Ci mało zaawansowani, chcą kupować rowery MTB do miasta. Taka praktyka nie ma jednak sensu - źle dobrany rower będzie jedynie zniechęcał do jazdy. 

Jako profesjonalny doradca w salonie rowerowym w tekście tym postaram się nakreślić jakie są najpopularniejsze typy rowerów. Mam nadzieje, że ułatwi to potencjalnym klientom dobór wymarzonego jednośladu, który będzie cieszył przez wiele, wiele kilometrów.

Rodzaje rowerów

Rowery możemy podzielić przede wszystkim ze względu na teren w jakim są użytkowane. Ważne jest aby wziąć też pod uwagę, czy roweru będziemy używać rekreacyjnie, tylko od czasu do czasu w ładną pogodę, czy może podchodzimy do tematu bardziej sportowo. Gdy nasz rower ma być narzędziem do wykonania treningu, albo przygotowania do zawodów, będzie się on zasadniczo różnił od tego, który będzie używany okazyjnie. Niektórzy użytkownicy traktują rower jako świetny sposób transportu, pozwalający połączyć przyjemne z pożytecznym i będą potrzebować sprzętu, który będzie odporny na różne, nawet ekstremalne warunki atmosferyczne.

Rodzajów rowerów jest mnóstwo. Jaki rower wybrać?

Rodzaje rowerów

Rowery górskie

Jeżeli prawdziwą wolność czujesz kiedy zjeżdżasz z utwardzonej drogi na dziki szlak, kochasz zapach lasu i obcowanie z naturą, albo po prostu lubisz dzikie ekscesy w trudnym technicznym terenie powinieneś postawić na rower MTB (mountain bike), potocznie nazywany góralem. Określenie rower górski jest niesamowitym uogólnieniem, zawiera się w nim masa różnych typów rowerów. Najpopularniejsze są jednak hardtaile czyli rowery ze sztywną ramą oraz przednim amortyzatorem. Dla większości użytkowników takie zestawienie będzie najbardziej odpowiednim wyborem. Rower ze sztywną ramą jest lżejszy, szybszy i dużo łatwiejszy oraz tańszy w utrzymaniu. Jeżeli nie mieszkasz w wysokich górach gdzie szlaki pokryte są dywanami korzeni i gęstymi rockgardenami powinieneś zdecydować się na hardtaila, gdyż jazda na nim daje masę przyjemności.

Rower MTB

Rower MTB - pokochaj wolność

Jeżeli jednak kręci cię bardzo ostra jazda, głównie w dół, lub masz problemy zdrowotne związane z kręgosłupem, powinieneś zdecydować się na rower full-suspension. Rowery z pełnym zawieszeniem, tj. widelec amortyzowany z przodu oraz damper z tyłu, zapewniają kompletnie inne odczucia z jazdy. Rowery tego typu wykonują lwią część pracy za rowerzystę, zawieszenie niesamowicie odciąża kończyny i co najważniejsze trzyma trakcję. Jest to najbardziej zauważalna różnica w stosunku do rowerów hardtail, na fullu po prostu płyniemy po trasie, nie zastanawiając się szczególnie co mamy pod kołami. Obecne rowery górskie typu full posiadają multum różnych systemów zawieszenia, o których nie będę się tutaj rozpisywał bo prawdopodobnie zabrakło by miejsca. Możemy być jednak pewni co do tego, że fulle nowej generacji bardzo odbiegają od tego co można było znaleźć na rynku jeszcze kilka lat temu. Obecnie systemy amortyzacji tworzone są w taki sposób by przy zachowaniu możliwie najbardziej czułej pracy nie uginały się podczas pedałowania i nie zabierały nam mocy. Ciekawostką jest to, że pomimo większej masy i "zabierania mocy" rowery full mogą podjeżdżać nawet lepiej niż hardtaile, zwłaszcza w ciężkim technicznym terenie. Dzieje się tak ponieważ koło tylne jest stale "przyklejone" do ziemi, a co za tym idzie możemy dawać większą siłę na pedały bez strachu przed utratą trakcji.

Jeżeli nie wiesz jaki rower górski będzie dla ciebie lepszy, hardtail czy full, odwiedź lokalny sklep rowerowy, przymierz się, określ w jakim terenie najczęściej się poruszasz i ustal z doradcą co będzie dla ciebie najlepsze.

Jaki rower górski będzie dla ciebie najlepszy?

Rowery górskie - Giant Action

Rowery szosowe

Rowery szosowe znajdują się na totalnie drugim biegunie spektrum rowerowego uniwersum. Rowery takie służą tylko i wyłącznie do poruszania się po utwardzonych drogach, najlepiej asfaltowych. Ich wąskie opony stawiają bardzo niskie opory toczenia, co wpływa na ich wydajność i możliwość szybkiego poruszania się przy relatywnie niedużym wysiłku. Rowery szosowe są zazwyczaj bardzo sztywne i lekkie, podnosząc prędkości jakie osiągamy na rowerze. Wąskie opony i charakterystyczna geometria powodują, że są relatywnie trudne w prowadzeniu w stosunku do innych typów rowerów. Tak jak w rowerach górskich, szosy dzielą się na multum podgrup, z których każda ma swoje cechy charakterystyczne i jest skierowana do innego, wyspecjalizowanego grona kolarzy. Spotkać możemy klasyczne rowery szosowe, rowery aero, rowery thriatlon, fixed gear zwane inaczej ostrym kołem, i masę różnych hybryd. 

Kwestia doboru odpowiedniego dla nas modelu uwarunkowana jest również miejscem w którym będziemy jeździć i efektami jakie chcemy osiągnać. Dla przykładu jeżeli jeździmy głównie po górskich krętych drogach z masą podjazdów i zjadów, lubimy wspinaczki i ostre zakręty, zdecydować powinniśmy się na rower szosowy o klasycznych kształatach, który da najlepszy stosunek sztywności do wagi i pozwoli nam na najszybszą wspinaczkę. Jeżeli zaś zależy nam na cięciu powietrza, rozwijaniu ogromnych prędkości, ale w stosunkowo płaskim terenie, na prostych odcinkach, najlepszy okazać może się rower aero. Taka konstrukcja ułatwi nam utrzymanie wysokiej prędkości przez zachowanie niskich oporów powietrza. Rower typu thriatlon wybierzemy jak sama nazwa wskazuje do uprawiania tej dyscypliny. 

Rowery szosowe są jeszcze bardziej wyspecjalizowane niż mtb, dlatego jako potencjalni kupujący, przed udaniem się do salonu powinniśmy dokonać dokładnego researchu w internecie. Jeżeli już określimy swoje potrzeby możemy udać się do sklepu rowerowego, gdzie doradca na podstawie naszych wytycznych dopasuje rower szosowy do naszych wymagań.

Rowery szosowe

Rowery szosowe są niezwykle wydajne, jednak przeznaczone tylko na utwardzone drogi

Rowery miejskie

Ta kategoria rowerów nie wymaga zbędnego opisu, stosowane są w miejskiej dżungli. Służą głównie  do sprawnego przemieszczania się do pracy, na przejażdżki, lub jako zamiennik transportu publicznego czy samochodu. Przy rowerach miejskich warto wymienić elementy bezpieczeństwa, takie jak odpowiednie oświetlenie, czy ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi w postaci błotników. Rowery miejskie są często elementem lifestyle'u i jako takie są dopracowywane graficznie, tak aby pasowały do charakteru użytkownika. Jeżeli chodzi o dobór roweru miejskiego zazwyczaj nie spotkamy się z konkretnymi wytycznymi, takie rowery dobiera się jedynie pod wzrost użytkownika. 

Z rzeczy które będą cechowały dobry rower miejski: rama wykonana z aluminium, pełne oprzyrządowanie (błotniki, oświetlenie, dzwonek, stopka), opony z wkładką antyprzebiciową, osłona łańcucha.

Rower miejski służy przede wszystkim do sprawnego przemieszczania się na co dzień

Rower miejski damski

Rowery crossowe

Rowery crossowe są czymś pomiędzy rowerem mtb a rowerem szosowy, przy zachowaniu lekko sportowego zacięcia. Rower crossowy cechuje się lekką sztywną ramą, zazwyczaj sztywnym widelcem lub amortyzatorem o niewielkim skoku i opony z bieżnikem pozwalające na poruszanie się również po drogach nieutwardzonych. Rower crossowy wymusza na rowerzyście zachowanie bardziej sportowej, pochylonej pozycji, co odróżnia go od roweru trekkingowego. Zazwyczaj rower crossowy nie posiada również osprzętu zwiększającego masę: błotniki, bagażniki, stopki - tego zazwyczaj nie uświadczymy. Rower crossowy będzie świetny, jeżeli chcemy zacząć jeździć dla zdrowia, duże koła i stosunkowo cienkie opony zapewnią niskie opory toczenia. Przełoży się to na łatwiejsze osiąganie dużych dystansów, a przy tym większą motywację do treningów.

Tylne światło odblaskowe

Rower crossowy odnajdzie się dobrze na asfalcie i w lekkim terenie

Rowery trekkingowe

Rowery trekkingowe charakteryzują się wyprostowaną, wygodną pozycją rowerzysty. Mają szerokie wygodne siodełka, zazwyczaj są w pełni wyposażone, czyli mają błotniki, oświetlenie rowerowe oraz bagażnik. Są to rowery uniwersalne, nadają się do jazdy zarówno w lekkim terenie jak i w mieście. Rowery trekkingowe od miejskich odróżnia większy zakres przełożeń, oraz zazwyczaj zastosowanie przedniej amortyzacji. Trekking będzie świetnym wyborem, jeżeli chcemy jeździć długie dystanse, jednak bez typowo sportowego zacięcia. Pozycja na rowerze trekkingowym pozwala na długie wycieczki nawet mało wprawionym rowerzystom.

Rower trekkingowy to przede wszystkim wygodna, wyprostowana pozycja. Pozwoli na długie wycieczki mniej wprawionym rowerzystom

Rower trekkingowy Giant Allure

Rowery przełajowe

Rowery przełajowe mają przeznaczenie typowo sportowe. Wyglądem przypominają nieco rowery szosowe, z tą różnicą, że mają grubsze opony z bieżnikiem, umożliwiające jazdę w terenie. Wymagają jednak dużych umiejętności z uwagi na brak amortyzatora i mocno pochyloną pozycję. Przełaje zalecane są jedynie dla zaawansowanych użytkowników, który mają bardzo sprecyzowane wymagania względem roweru. Ramy w rowerze przełajowym posiadają również duży przedni trójkąt, tak aby w trakcie wyścigu łatwo było je sobie zarzucić na ramię. Zazwyczaj stosuje się w nich napędy 1x tak jak w rowerach mtb, wszystko ze względu na teren i warunki w jakich zazwyczaj są używane. Rowery przełajowe nie nadają się do jazdy codziennej lub wycieczek.

Rower przełajowy Giant TCX

Rowery przełajowe - jazda w terenie dla zaawansowanych

Rowery gravelowe

Rowery gravelowe, absolutny hit ostatnich sezonów. Wejście graveli na rynek można porównać do rzucenia karpia w Lidlu. Rowery tego typu posiadają bardzo przykuwający wzrok design, są mega uniwersalne i po prostu spełniają wszystkie założenia dobrego roweru in the first place. Rowery takie są dobrym wyborem dla większości użytkowników, trzeba jednak liczyć się z tym, że są bardziej wymagające w prowadzeniu np. od rowerów crossowych. Dzieje się tak za sprawą bardziej agresywnej geometrii oraz zastosowaniu kierownicy typu "flara", która jest wariacją na temat klasycznego szosowego baranka.

Gravele występują w różnych odmianach, można spotkać maszyny typowo sportowe, które są bardzo zbliżone do rowerów przełajowych. Z drugiej jednak strony na rynku uświadczyć można maszyny przeznaczone do bikepackingu, które posiadają tysiące a nawet miliony otworów do montaży bagażników, toreb, sakw i wszystkiego czego rowerowe obieżyświaty potrzebują najbardziej. 

Niezależnie od tego jaki rodzaj gravela wybierzemy, powinniśmy podejść do jego doboru dość uważnie. Warto poradzić się doradcy w salonie rowerowym, gdyż źle dobrany rower gravelowy może powodować duży dyskomfort dla użytkownika.

Rowery gravelowe to absolutny hit ostatnich sezonów

Rower gravel Giant Revolt