Waluta

Sakwy rowerowe - bagaż zawsze przy sobie

Torby, sakwy, kosze, te wszystkie akcesoria zwiększają użytecznośc naszego roweru i pozwalają nam jeszcze bardziej się nim cieszyć. W poniższym tekście poświęcimy uwagę sposobom aby przewieźć rowerem tyle bagażu ile tylko sobie wymarzymy. Opowiemy wam o plusach i minusach toreb każdego typu.

Torby na rower - miej zawsze wszystko pod ręką

Wycieczki rowerowe, nawet te niezbyt długie, wymagają często zabrania ze sobą prowiantu, dokumentów, kluczy czy innych drobnych przedmiotów. Kieszenie nie są najbezpieczniejszym schowkiem, a koszyki często utrudniają kierowanie powodując słaby rozkład mas.

Torby backpackingowe - miejsce na wszystko czego potrzebujesz

Giant Toughroad 2

Torby rowerowe często spełniają funkcję nie tylko użytkową, ale także nabierają cech dodatku, który powoduje, że rower nabiera nowego designu stając się uzupełnieniem nas samych. Jakie sakwy rowerowe w takim razie wybrać?

Giant Toughroad 2 - sakwy action

Dobrze dobrane torby rowerowe zapewnią nam komfort podróżowania

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych typów toreb na rower. Odpowiednio dobrana torba rowerowa pozwala na znacznie większą frajdę z jazdy na naszym rowerze. Dobrze dopasowana zapewni nam komfort podróżowania i stanie się doskonałym zabezpieczeniem jej zawartości przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W sakwę rowerową możemy spakować naprawdę dużo, dobrze wykonane torby rowerowe posiadają bardzo dużo przemyślanych przegródek, tak aby zmaksymalizować przestrzeń na nasze przedmioty.

Torby rowerowe - jakie wybrać i dlaczego?

Torby rowerowe możemy podzielić ze względu na miejsce montażu:

  • Torby przednie, mocowane na kierownicy lub mostku.

    Często się zdarza, że duża torba po prostu jest zbyt duża i na nasze wyprawy wystarczy sakwa rowerowa o mniejszych gabarytach. Torby rowerowe mocowane na kierownicy czy mostku mogą posłużyć np. tym, którzy jeżdżą do pracy. Staną się wtedy idealnym miejscem na przechowanie kluczy, czy potrzebnych dokumentów. Ważne jednak by nie obciążać ich zbyt mocno. Posiadając duży balast na kierownicy możemy mieć problemy ze zwrotnością i rower będzie nam uciekał na boki.

  • Torby rowerowe podsiodłowe, szczegółnie lubiane przez osoby jeżdżące bardziej sportowo, gdzie każdy gram jest ważny.

    Tego typu sakwy rowerowe są dla tych, którzy lubią minimalizm i na pierwszym miejscu stawiają lekkość roweru. Sakwy podsiodełkowe mogą być też dla tych rowerzystów, którzy dążą do ograniczenia ilości dodatków zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Tego rodzaju sakwy nie ingerują ani odrobinę w jazdę. Dzięki rozmiarom i umiejscowieniu nie wpływają na zwrotność i dynamikę prowadzenia roweru. Mogą pomieścić w sobie potrzebne w drodze drobiazgi, zestaw naprawczy do dętki, czy powerbank do telefonu.

  • Torby rowerowe mocowane na ramie, na górnej rurze, ewentualnie w trójkącie ramy. Tego typu sakwy rowerowe będą spełniać podobną rolę jak te mocowane na kierownicy. Będą mniejsze i nie będą ingerowały w znaczy sposób na prowadzenie roweru.
  • Torby rowerowe mocowane na bagażnik, które są jedynie nad bagażnikiem, charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami i łatwością montażu.
  • Torby rowerowe mocowane na bagażnik, opadające po jego bokach, popularnie zwane sakwami bocznymi. Takie rowerowe sakwy boczne są szczególnie popularne wsród turystów potrzebujących dużo miejsca podczas dłuższych wypraw. Zazwyczaj są wodoodporne, oraz zapewniają dobry rozkład mas przez umieszczenie ciężaru stosunkowo nisko nad ziemią.
  • Torby rowerowe na bagażnik, mające zarówno elementy po bokach bagażnika jak i element mieszczący się nad bagażnikiem. Sakwy rowerowe na bagażnik, to jedna z najpopularniejszych wersji toreb rowerowych. Występują w wielu typach, rozmiarach i wariantach. Niektóre są jednostronne, inne dwustronne. Większość tego typu sakw rowerowych montuje się do bagażnika z tyłu pojazdu. Takie umiejscowienie zapewnia komfort jazdy i nie ma wpływu na dynamikę prowadzenia roweru.

Sakwy rowerowe i ich zastosowanie w praktyce

Sakwy rowerowe to nic innego jak wygodna alternatywa dla plecaków. Z reguły są pojemne, wytrzymałe i nie przeszkadzają w trakcie jazdy. Korzystają z nich zarówno amatorzy rowerowych wycieczek, jak i profesjonalni wyczynowcy czy podróżnicy, którzy spędzają na jednośladzie nie tylko wiele godzin, ale i wiele dni w różnych warunkach klimatycznych i terenowych.

Sakwy rowerowe sprawdzą się także na co dzień, w drodze do pracy lub na zakupach. Nowoczesne modele oferują szereg funkcji. Mogą służyć za ochronę dla ubrań, dokumentów, artykułów spożywczych.

Zaletą toreb rowerowych będzie niewątpliwie ich praktyczność i wygoda użytkowania. Dobre sakwy rowerowe są w pełni wodoszczelne, dzięki odpowiednim materiałom jak i konstrukcji przypominającej zwijane u góry worki żeglarskie.

Torby rowerowe są znacznie zdrowsze niż plecak

Giant Toughroad - sakwy

W kolejnym artykule przyjrzymy się bliżej idei bikepackingu.