Waluta
Język

Sakwy rowerowe - bagaż zawsze przy sobie

(0)

TORBY NA ROWER - MIEJ ZAWSZE WSZYSTKO POD RĘKĄ

 

Wycieczki rowerowe, nawet te niezbyt długie, wymagają często zabrania ze sobą prowiantu, dokumentów, kluczy czy innych drobnych przedmiotów. Kieszenie nie są najbezpieczniejszym schowkiem, koszyki mogą i często utrudniać kierowanie.

 

Torby rowerowe często spełniają funkcję nie tylko użytkową, ale także nabierają cech dodatku, który powoduje, że rower nabiera nowego designu stając się uzupełnieniem nas samych. Jakie sakwy rowerowe w takim razie wybrać?

 

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych typów toreb na rower. Odpowiednio dobrana torba rowerowa pozwala na znacznie większą frajdę z jazdy na naszym rowerze. Dobrze dopasowana zapewni nam komfort podróżowania i stanie się doskonałym zabezpieczeniem jej zawartości przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W sakwę rowerową możemy spakować zarówno kurtkę przeciwdeszczową, jak i dodatkowy napój, czy powerbanka.

 

TORBY ROWEROWE - JAKIE WYBRAĆ I DLACZEGO?

 

Torby rowerowe możemy podzielić ze względu na miejsce montażu:

  • Torby przednie, mocowane na kierownicy lub mostku.

    Często się zdarza, że duża torba po prostu jest zbyt duża i na nasze wyprawy wystarczy sakwa rowerowa o mniejszych gabarytach. Torby rowerowe mocowane na kierownicy czy mostku mogą posłużyć np. tym, którzy jeżdżą do pracy. Staną się wtedy idealnym miejscem na przechowanie kluczy, czy potrzebnych dokumentów.

  • Torby rowerowe podsiodłowe, szczegółnie lubiane przez osoby jeżdżące bardziej sportowo, gdzie każdy gram jest ważny.

    Tego typu sakwy rowerowe są dla tych, którzy lubią minimalizm i na pierwszym miejscu stawiają lekkość roweru. Sakwy podsiodełkowe mogą być też dla tych rowerzystów, którzy dążą do ograniczenia ilości dodatków zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Tego rodzaju sakwy nie ingerują ani odrobinę w jazdę. Dzięki rozmiarom i umiejscowieniu nie wpływają na zwrotność i dynamikę prowadzenia roweru. Mogą pomieścić w sobie potrzebne w drodze drobiazgi, zestaw naprawczy do dętki, czy powerbank do telefonu.

  • Torby rowerowe mocowane na ramie, na górnej rurze, ewentualnie w trójkącie ramy. Tego typu sakwy rowerowe będą spełniać podobną rolę jak te mocowane na kierownicy. Będą mniejsze i mniej inwazyjne.
  • Torby rowerowe mocowane na bagażnik, które są jedynie nad bagażnikiem, charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami.
  • Torby rowerowe mocowane na bagażnik, opadające po jego bokach, popularnie zwane sakwami bocznymi. Takie rowerowe sakwy boczne są szczególnie popularne wsród turystów potrzebujących dużo miejsca podczas dłuższych wypraw.
  • Torby rowerowe na bagażnik, mające zarówno elementy po bokach bagażnika jak i element mieszczący się nad bagażnikiem. Sakwy rowerowe na bagażnik, to jedna z najpopularniejszych wersji toreb rowerowych. Występują w wielu typach, rozmiarach i wariantach. Niektóre są jednostronne, inne dwustronne. Większość tego typu sakw rowerowych montuje się do bagażnika z tyłu pojazdu. Takie umiejscowienie zapewnia komfort jazdy i nie ma wpływu na dynamikę prowadzenia roweru.

SAKWY ROWEROWE I ICH ZASTOSOWANIE W PRAKTYCE

Skawy rowerowe to nic innego jak wygodna alternatywa dla plecaków. Z reguły są pojemne, wytrzymałe i nie przeszkadzają w trakcie jazdy. Korzystają z nich zarówno amatorzy rowerowych wycieczek, jak i profesjonalni wyczynowcy czy podróżnicy, którzy spędzają na jednośladzie nie tylko wiele godzin, ale i wiele dni w różnych warunkach klimatycznych i terenowych.

Sakwy rowerowe sprawdzą się także na co dzień, w drodze do pracy lub na zakupach. Nowoczesne modele oferują szereg funkcji. Mogą służyć za ochronę dla ubrań, dokumentów, artykułów spożywczych.

Zaletą toreb rowerowych będzie niewątpliwie ich praktyczność i wygoda użytkowania. Dobre sakwy rowerowe są w pełni wodoszczelne, dzięki odpowiednim materiałom jak i konstrukcji przypominającej zwijane u góry worki żeglarskie.

 

W kolejnym artykule przyjrzymy się bliżej idei bikepackingu.

Zdjęcie

Nazwa

Detal br.

Hurt br.

Stan

Zniżka ilościowa

Zakupy