Waluta

Jaki rower szosowy wybrać i dlaczego?

Szosówka, kolarzówka, wyścigówka... Rower szosowy wiele ma imion. Niezależnie od tego jak go nazwiemy tylko dobrze dobrany rower szosowy da nam odpowiednią dozę przyjemności.

Rower szosowy - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jaki rower szosowy wybrać? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Inne wymagania wobec roweru szosowego będzie miał ten, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z tego typu sprzętem, a inne wprawiony kolarz, który wie czego oczekuje od sprzętu.

Kluczowe jest, aby przy wyborze roweru szosowego dla siebie określić i właściwie ocenić trzy aspekty. Po pierwsze w jaki sposób planujemy rower użytkować, po drugie w jakiej formie fizycznej jesteśmy i jaką posiadamy technikę jazdy i wreszcie, wybierając rower szosowy musimy dopasować go do swojego wieku, wzrostu i wagi.

1. W jaki sposób będziemy używać rower

Gdy planujemy używać go wyłącznie w celu osiągania zawrotnych prędkości, powinniśmy zainteresować się rowerami czasowymi lub rowerami triathlonowymi.

Do najlepszych rowerów czasowych zaliczymy niewątpliwie serię Giant Trinity, czyli zoptymalizowane pod kątem jazdy thriatlonowej oraz czasowej bardzo zaawansowane rowery. Do tego zestawienia można zaliczyć również flagowy rower aero ze stajni Giant, model Propel. Rowery te są zoptymalizowane pod kątem osiągania prędkości, "przecinania" powietrza, oraz wygody. 

Rowery czasowe lub triathlonowe to narzędzia do osiągania zawrotnych prędkości

Rowery czasowe lub triathlonowe to narzędzia do osiągania zawrotnych prędkości

Gdy planujemy używać rower typowo sportowo, wykorzystując rower w zróżnicowanym terenie, w peletonach i na wyścigach

Wybierzemy wtedy rowery typu all-rounder, o klasycznych kształtach, najbardziej uniwersalne rowery szosowe. W tej kategorii Giant oferuje legendarną już serię rowerów Giant TCRGiant wywrócił tym modelem świat rowerów szosowych do góry nogami, a to za sprawą wykorzystania pionierskiej slopingowej geometrii ramy. Sloping ramy, a więc obniżenie górnej rury i jej spadek pod większym kątem, zapewnia wyższą sztywność całej ramy. Do tego dochodzi aspekt wizualny. Po prostu rower wygląda niesamowicie i jest zdecydowanie lżejszy. 

Rowery szosowe tego typu zapewnią kolarzowi największą uniwersalność i najniższą masę, nie można od nich wymagać jednak ultra komfortu. Pozycja zoptymalizowana będzie raczej pod sprinty i maksymalną wydajność pedałowania. 

Giant TCR kolarz

Rower all-rounder, np Giant TCR, będzie doskonałym wyborem jeśli planujemy używać rower w zróżnicowanym terenie

W przypadku, gdy wybieramy szosę jako towarzysza długich wypraw, bądź jako rower treningowy, wybierzemy prawdopodobnie rower typu Endurance.

Rowery szosowe tego typu posiadają zoptymalizowaną pod kątem komfortu geometrię ramy. Wysoka główka i dłuższy reach to tylko niektóre z metod które producenci stosują by zapewnić maksymalną wygodę dla użytkowników. Również ramy nie są tak sztywne jak w przypadku ścigantów, konstrukcje endurance często posiadają systemy, dzięki którym rower lepiej pochłania drgania i tym samym pozwala jechać dłużej. Dla kolarzy okzjonalnych bądź początkujących - taka szosówka nie będzie wymagała też specjalnych umiejętności bądź rozciągnięcia. Idelanym przykładem roweru szosowego typu endurance jest model Defy z oferty Giant. Rower ten posiada wszystkie cechy, które sprawiają, że będzie on idealny na długie trasy - komfortowa geometria, grubsze opony (rama posiada odpowiedni prześwit), szersza kierownica itd. 

Jak dobrać rower szosowy dla siebie?

Giant Contend AR

Kwestia w tym przypadku jest bardzo indywidualna, ale można wyróżnić kilka zasad, którymi warto się kierować. Jeżeli mamy wątpliwości co do naszego doświadczenia w jeździe na rowerach szosowych i ewentualnego doboru rozmiaru roweru, powinniśmy się kierować zasadą: im większy rozmiar ramy tym lepiej. Jeżeli okaże się zbyt duży, można skrócić mostek, zachowamy wtedy podobne właściwości jezdne przy jednoczesnej zmianie pozycji na bardziej wyprostowaną. W przypadku gdy mamy większe doświadczenie i nasza jazda jest bardziej wyczynowa, na pewno kupimy mniejszy rower i w skrajnym przypadku wydłużymy mostek. Przy tej operacji jednak trzeba zachować dużą ostrożność, założenia za długiego mostka może upośledzić właściwości jezdne naszego roweru.

Podobną zasadę przyjmiemy przy dopasowaniu roweru szosowego do naszego wieku, stopnia zaawansowania w jeździe i ogólnej posiadanej przez nas sprawności fizycznej.

Im jesteśmy młodsi, mamy mniejszy brzuch, a nasze ciało jest mocno rozciągnięte, będziemy mogli obejrzeć się za bardziej sportowymi odmianami rowerów szosowych.

W momencie gdy nasz wiemy, że nasze młode lata dawno minęły, a brzuch zaczyna nieubłaganie ciągnąć w stronę górnej rury naszej ramy, dla własnej wygody powinniśmy zwrócić uwagę na rowery typu Endurance.

3. W jakim jesteśmy wieku, jaki mamy wzrost i wagę

Zazwyczaj producenci rowerów tworzą tabelę, według której łatwo można dopasować rozmiar roweru do konkretnego wzrostu. Oczywiście nie należy kupować roweru „w ciemno” bez uprzednich oględzin. Chyba najważniejszą czynnością przed jego zakupem jest przymierzenie się w sklepie. Dobry sklep poznamy po tym jaką "opieką" otoczy nas podczas doboru rozmiaru. Doradca powinien być w stanie dopasować go do naszego wzrostu i predyspozycji fizycznych. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni, lub nie możemy się zdecydować możemy liczyć na to, że zasugeruje on również dokonanie zmian w rowerze. Może to być chociażby wymian mostka, pod względem jego długości lub wysokości. 

Jeżeli stawiamy na rowery typowo zawodnicze lub chcemy mieć 100% pewności, że maszyna jest na nas skrojona jak studniówkowy garnitur powinniśmy udać się do studia bike fittingowego. Po wizycie w takim miejscu, będziemy pewni, że nasz rower szosowy nie będzie powodował dyskomfortu, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się jazdą. Taka przyjemność zazwyczaj potrafi sporo kosztować, jednak przy rowerach szosowych, które posiadają bezkompromisową sportową geometrię, nie powinniśmy oszczędzać.

Sprawdzoną i szczególnie polecaną marką rowerów szosowych jest Giant.

Marka Giant jest jednym z pionierów w branży rowerowej. To właśnie pod szyldem Giant powstały pierwsze seryjnie produkowane ramy z włókna węglowego – Cadex, popularnie nazywane karbonowymi. Model ten można powiedzieć, że wywrócił kolarski świat do góry nogami. Włókno węglowe zastosowane do jego produkcji było przełomem. Rama z niego wykonana była lżejsza i sztywniejsza od aluminiowej, a przy tym bardziej sprężysta i zapewniająca większy komfort od stosowanej jeszcze w tamtych latach stali.

Kolejnym kamieniem milowym, za który odpowiedzialny jest Giant jest model TCR (Total Compact Road) wspominany już wyżej. Był to pierwszy rower, w którym zastosowano slopingową geometrię ramy. Od tamtej pory inni czołowi światowi producenci podchwycili pomysł od Gianta, tym samym rower ten został niejako wzorem szosówki idealnej. 

Według badań z roku 2016 Giant był największym producentem rowerów na świecie z udziałem w rynku na poziomie aż 10%! Marka posiada własne fabryki, w których powstają rowery doskonałej jakości, dostosowane pod każdą kieszeń. Dzięki szerokiemu wachlarzowi swojej działalności jest w stanie utrzymywać konkurencyjne ceny oferując markowe oprzyrządowanie oraz najnowsze technologie. W przypadku Gianta rowery klasy premium mają jeden z najlepszych stosunków jakości do ceny w branży rowerowej.

Najlepsze rowery szosowe w naszym sklepie można podzielić na 4 kategorie

Klasyczne rowery szosowe Giant TCR Advanced

Rowery szosowe Aero Giant Propel Advanced

Rowery typu Endurance, czyli flagowy Giant Defy Advanced disc

Rowery typu Gravel, czyli kultowy i fenomenalnie oceniany na całym świecie flagowy model Giant Revolt oraz Contend AR.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu na temat rowerów Road Plus na naszym blogu.

https://mcsport.pl/pl/blog/daleko-od-szosy-poznajemy-kategorie-rowerow-road-plus/

Mamy nadzieję, że powyższy tekst ułatwi Wam wybór roweru szosowego skrojonego idealnie do indywidualnych wymagań. Nie jest to sprawa łatwa, ale przy pomocy doświadczonego sprzedawcy, na pewno uda się wybrać wymarzony sprzęt który posłuży przez lata i da mnóstwo frajdy.